Poreznici su do kraja prošlog tjedna zaprimili više od 35 tisuća godišnjih prijava poreza na dohodak za 2010. godinu, a u Poreznoj upravi očekuju kako će biti zaprimljeno više od milijun prijava i procjenjuju da će biti izvršeno 1,7 milijardi kuna povrata poreza.
Obrada i verifikacija godišnjih prijava poreza na dohodak za 2010. ići će prema uobičajenom tijeku, navode iz Ministarstva financija. Posljednjih je godina bilo uobičajeno da prve isplate povrata poreza na dohodak krenu u travnju. Godišnje prijave poreza na dohodak za 2010. godinu hrvatski građani mogu podnijeti do kraja veljače, a po posljednji će put prijavljivati porezne olakšice za uplaćene premije osiguranja, zdravstvene usluge i stambene potrebe, ali u upola manjem iznosu nego do sada, odnosno umjesto do 12 tisuća kuna u iznosu do šest tisuća kuna i to samo za uplate izvršene do 30. lipnja 2010.
Naime, 1. srpnja prošle godine stupile su na snagu izmjene Zakona o porezu na dohodak kojima su ukinute porezne olakšice u iznosu do 12.000 kuna godišnje za uplaćene premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja, potom stvarne troškove zdravstvenih usluga (liječnički pregledi, dijagnostičke i laboratorijske pretrage, stomatološke usluge, lijekovi, ortopedska pomagala i slično) te stambene potrebe (kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora, održavanje postojećeg stambenog prostora i plaćenu slobodno ugovorenu najamninu). Budući da je taj Zakon stupio na snagu 1. srpnja 2010. porezni obveznici moći će umanjiti dohodak ostvaren u 2010. za navedene olakšice u ukupnom iznosu do 6.000 kuna i to samo za uplate izvršene do 30. lipnja 2010., što se dokazuje vjerodostojnim ispravama - računima, potvrdama osiguravatelja i drugim ispravama propisanim Zakonom o porezu na dohodak i Pravilnikom o porezu na dohodak.
Iz Porezne uprave napominju kako građani koji su već koristili olakšicu za stambene potrebe i za to prethodnih godina dostavili potrebne isprave, primjerice preslik kupoprodajnog ugovora, preslik ugovora o kreditu, preslik građevinske dozvole i slično, te isprave ne moraju ponovno dostavljati ako nije došlo do promjene podataka iz tih isprava. Isto kao i prošle godine građani ne trebaju dostavljati ni podatke o uplaćenim premijama dopunskog zdravstvenog osiguranja, jer je Porezna uprava od HZZO preuzela podatke o uplatama tih premija do sredine prošle godine te je HZZO omogućio uvid u te podatke. Izmjenama Zakona iznos osnovnog osobnog odbitka - 1.800 kuna mjesečno, odnosno umirovljenika do 3.200 kuna mjesečno, nije se mijenjao, ali su promijenjene stope poreza na dohodak te su propisane prosječne porezne stope koje će se primjenjivati za obračun godišnjeg poreza na dohodak za 2010.
Tako će se iznos od godišnje porezne osnovice do visine dvostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka (do 43.200 kuna) oporezivati po stopi od 13,5 posto, po stopi od 25 posto iznos od 43.200 do 108.000 kuna, po stopi od 30 posto iznad 108.000 do 129.600 kuna, stopi od 37,5 posto iznos iznad 129.600 do 302.400 kuna, a najviša stopa od 42,5 posto primjenjivat će se za iznos iznad 302.400 kuna. Po podacima Ministarstva financija, Porezna uprava je za 2008. zaprimila 1,09 milijuna godišnjih prijava poreza na dohodak i po njima je izvršen povrat poreza u iznosu od 1,86 milijardi kuna, dok je za 2009. zaprimljeno oko 1,12 milijuna prijava i izvršen povrat od gotovo 1,9 milijardi kuna. Statistika za 2009. pokazuje da su od olakšica, koje su ukinute prošlogodišnjim izmjenama Zakona, građani najčešće prijavljivali olakšice za premije dopunskog i privatnog zdravstvenog osiguranja i gotovo 448 tisuća građana prijavilo je te premije u iznosu od oko 543 milijuna kuna, dok je najveći iznos prijavljen za stambene potrebe - u ukupnom iznosu 904 milijuna kuna tu je olakšicu prijavilo 103 tisuće građana. (Hina/mš)