Udruženje mirovinskih fondova opovrgava propast mirovinske reforme

Udruženje mirovinskih fondova u priopćenju ističe da mirovinska reforma nije propala te da je mirovinska štednja sigurna.

Mirovinska reforma nije propala, mirovinska štednja je sigurna i svi građani koji su u nju uključeni raspolagat će svojim sredstvima onako kako je to određeno Zakonom i nema apsolutno nikakvog govora o tome da bi bilo tko mogao ostati bez svojih sredstava iz 2. ili 3. stupa jer svi fondovi posluju uspješno i sigurno - naglašava Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava u priopćenju kojim reagira na tekst objavljen u jednim dnevnim novinama s opremom na naslovnici Propast mirovinske reforme – Štedjeli ste u II. stupu? – Dodatak na penziju nikad nećete dobiti.

Udruženje mirovinskih fondova ističe kako ti naslovi i oprema ne odgovaraju stvarnosti. Po podacima koje iznose mirovinski fondovi, ukupni iznos sredstava na računima članova obveznih mirovinskih fondova iznosio je krajem studenog 35,3 milijardi kuna, od čega 30,9 milijardi kuna predstavljaju uplate članova, a 4,4 milijardi predstavlja dodanu vrijednost stvorenu investiranjem sredstava.

Prosječan član obveznog mirovinskog fonda ima 22.615 kuna na osobnom računu, star je oko 35 godina i do mirovine ima još oko 25 do 30 godina radnog staža. Prosječni godišnji prinos obveznih mirovinskih fondova od početka rada do danas iznosi 5,2 posto što je oko 3 postotna boda više od inflacije, naglašavaju iz udruženja.

Ovakav investicijski rezultat ostvaren je usprkos najvećoj krizi u povijesti tržišta kapitala kroz koju su mirovinski fondovi prolazili tijekom 2008 godine. Hrvatski mirovinski fondovi primali su mnoga cijenjena međunarodna priznanja kao npr. za najbolji mirovinski fond u srednjoj i istočnoj Europi ili za najinventivniji mirovinski fond u Europi - ističe se u priopćenju.

Iz udruženje mirovinskih fondova također podsjećaju kako već dugo vremena ukazuje na činjenicu da prvi umirovljenici iz drugog mirovinskog stupa imaju nisku mirovinu jer nemaju pravo na dodatak na mirovinu, a ne zbog toga što im je mirovina iz drugog stupa niža od očekivane. Rješenje ovog problema je jednostavno i jeftino: članovima drugog stupa treba dati pravo na dodatak na mirovinu proporcionalno vremenu provedenom u prvom stupu - zaključuje se u priopćenju udruženja mirovinskih fondova. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox