Pogreške u darivanju mogu postati uvreda

19/04/2012

Poslovno darivanje može izgledati jednostavno, ali različite kulture imaju različita pravila, ponekad iznenađujuća i nerazumljiva. Shvaćanje i poštivanje poslovnih običaja možda nije presudno za sklapanje posla, ali može biti jako važno za ostavljanje dojma i stvaranje imidža.

Kineski simbolizam

 Boje i brojevi pri poslovnom darivanju u Kini imaju veliku važnost. Kinezima nije preporučljivo poklanjati setove koji se sastoje od četiri dijela (npr. četiri šalice) jer je taj broj simbolički povezan sa smrću i pogrebima. Nesreću nosi i crna, bijela i plava boja, a sretnima se smatraju roza i žuta. Sretan je broj osam, a poklanja li se novac, iznos mora biti paran, ali nikako ne smije uključivati broj četiri. Oštri predmeti poput noževa i škara smatraju se ugrožavajućima za poslovni odnos, pa ih treba izbjegavati. Dar u Kini može biti shvaćen i kao mito, zato je preporučljivo pričekati završetak poslovnih razgovora i onda ga ponuditi, to najstarijem među poslovnim partnerima.

Ako je nekoliko darova namijenjeno većem broju osoba, treba pripaziti na to da ljudi različitog statusa i položaja u kompaniji nikako ne smiju primiti isti dar. Radi li se o jednom daru, on se daje u ime kompanije, kao što se u ime kompanije i prima. Vrijednost dara mora biti proporcionalna vrijednost posla koji se ugovara, a potrebno ga je prezentirati kao znak prijateljstva, ne poslovnog odnosa. Pri darivanju dar se nudi objema rukama, a primatelj ga nikad ne otvara u prisutnosti darovatelja. Poslovni dar u Kini može biti shvaćen kao mito i treba ga ponuditi na kraju sastanka

Japansko odbijanje

 Japanci će prije nego što ga prime dar ljubazno odbiti jednom ili čak dva puta. No, očekuje se da će dar biti ponuđen već na prvom poslovnom sastanku te da će darivanje biti dio zajedničkog poslovanja. Dar se ne daje na kraju sastanka, bez prethodne najave tijekom sastanka, kako bi se domaćinu omogućilo da na prezentaciju dara pozove sve poslovne partnere važne za posao. Pri nuđenju poklona potrebno ga je držati objema rukama, nakloniti se te istaknuti kako je dara samo mali znak pažnje i u odnosu na ukupni poslovni odnos ima male značaj.

Iako je u našoj kulturi vezana uz pogrebe, krizantema je u Japanu carski cvijet i time dobrodošao znak pažnje. Ljubičasta boja nije prihvatljiva za darove jer simbolizira carsku obitelj. Dobar izbor poklona jest skupocjena čokolada ili voće ako je riječ o skromnijim darovima. No, ako i u Kini, ne poklanjaju se oštri predmeti, Uz uobičajeno poslovno darivanje, Japanci dvaput godišnje imaju sezonu darivanja: prva je sredinom ljeta pod nazivom O-Chugen, a druga potkraj godine O-Seibo. Poslovne partnere u to doba treba darivati. Simbolizam je također važan, pa se treba kloniti brojeva devet i četiri.

 

 

Cijeli članak pročitajte u novom broju časopisa Poslovni savjetnik, travanj 2012., broj 84
Autor: prof. dr. sc. Saša Petar

 

 

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox