Iskoristite društvene mreže i ''rasturite'' na razgovoru za posao

10/11/2010

Svi dobro znamo da je preduvjet za dobar intervju za posao - priprema. Potrebno je doći na vrijeme, prikladno se odijenuti te najvažnije, raspitati se o tvrtki u koju dolazimo i radnom mjestu na koje se javljamo. Moderni mediji mogu vam pomoći u tome da budete korak ispred ostalih.

Posjet internetskim stranicama tvrtke kako bismo izvukli nekoliko suhoparnih rečenica o misiji i viziji tvrtke već odavno nije dovoljno. Srećom, Internet nudi mnoštvo društvenih mreža na kojima, osim informacija o tvrtki, možemo mnogo saznati i o osobama koje će voditi postupak selekcije, kao i o svojoj konkurenciji. Najkorisniji servisi za ovakvu vrstu pripreme
zasigurno su Facebook, Twitter i LinkedIn.
Prednost duštvenih mreža leži u tome što osim konkretnih informacija, možemo saznati mnogo o korporativnom identitetu tvrtke, njenoj naravi, vrsti zaposlenika koji u njoj rade te odnosima izmedu managementa i radnika. A i neformalnu komunikaciju nekad je jednostavno zabavno promatrati...

LinkedIn

LinkedIn je poslovna društvena mreža i u današnje vrijeme svaka kompanija koja drži do sebe tu će imati svoj profil. Isto vrijedi i za poslovne ljude. Na profilu tvrtke možete naći korisne informacije o razvoju tvrtke, projektima i zaposlenicima, kao i o odlascima zaposlenika i dolascima novih. Ukoliko želite, možete kliknuti ''follow'' ikonu u gornjem desnom uglu stranice i tako si osigurati dnevnu ili tjednu dozu e-mailova određene tvrtke sa svim novostima.
Neke kompanije na svom će profilu čak imati i informacije o ljudima koji dolaze na intervju kad i vi, pa ne bi bilo na odmet raspitat se i o njima. Ne, ovo se ne zove špijunaža. Ako su im podaci javno dostupni, to se jednostavno zove priprema.
Ono što vam može biti najinteresantnije jest uvid u to na koji ste način povezani s trenutnim zaposlenicima. Možda se ispostavi da nekoga poznajete ili biste željeli upoznati, a s njima se onda jednostavno možete povezati putem jednog od njihovih profila.

Profil tvrtke na Facebooku i Twitteru

Na ovim društvenim mrežama možete biti u toku s aktualnim aktivnostima tvrtke, eventima koje organiziraju i proizvodima koje plasiraju na tržište. Čest primjer su i nagradne igre, sponzorstva i slično, što vam daje uvid u strategiju tvrtke, njihove planove i ciljeve.
Poslodavcu je vrlo korisno imati zanimljive i ažurne profile jer to osigurava češću posjećenost, ali i vama to uvelike može koristiti. Primjerice, tvrtka Vipnet na svom Facebook profilu objavljuje vijesti vezane uz novu ponudu usluga i proizvoda, ali objavljuje i nagradne igre, humoristične video isječke, glazbu i slike. Naizgled samo zabavna i informativna stranica, zapravo otkriva puno o ''raspoloženju'' i identitetu tvrtke, kao i njihovim zaposlenicima, uzevši u obzir ležeran i zabavan stil kojim su vijesti pisane.

Blogovi i profili zaposlenika

Kad ''proguglate'' nekog hrvatskog poslovnjaka, vjerojatno je da će jedan od ponuđenih rezultata biti njegov profil na LinkedInu, a o Facebooku da i ne govorimo. Tamo možete naći korisne informacije o njegovim prijašnjim kao i trenutnom zaposlenju, obrazovanju i ostalome. Česta su i navođenja hobija, osobina, poznanstava... - ukratko: njegov on-line CV.
Takve informacije mogu vas dodatno motivirati ili bar informirati o konkurenciji, dati vam do  znanja kakav profil ljudi pojedina kompanija traži. A ukoliko netko od njih svoj profil poveže recimo sa statusom na Twitteru, tko zna, možda saznate i to da će vam baš on sutra biti konkurencija na intervjuu. A to je korisno znati, zar ne?

 

Autor: Maja Jurković

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox