Ako želite motivirati zaposlenike zatajite im plaće kolega

Ako ste mislili da ćete motivirati zaposlenike otvorenošću plaća i sustava nagrađivanja, varate se.  Naime, studija provedena na Berkleyu i Princetonu pokazuje da su zaposlenici motiviraniji ako ne znaju koliko im zarađuju kolege, piše Business.hr.

Velik dio stručnjaka za ljudske potencijale godinama se zalaže za veću transparentnost politike plaća uvjeravajući da će to motivirati slabije plaćene zaposlenike na veći angažmana kako bi dostigli bolje plaćene kolege. Zagovornici javnih plaća i bonusa ističu kako poslodavac na taj način ima priliku motivirati zaposlenike, a zaposlenici sami mogu utjecati na rast plaća. Stručnjaci kao još jednu prednost navode smanjenje diskriminacije, posebno za žene koja su osjetljivija skupina na tržištu rada i još uvijek slabije plaćene od muškaraca koji obavljaju isti posao.  Međutim, istraživači sa sveučilišta Princeton i Berkley pokazali su na primjeru američkih državnih službenika gdje su plaće javna da je puno bolje ako zaposlenici znaju manje.

Istraživanje je pokazalo da slabo plaćeni zaposlenici nisu bili zadovoljni kada su otkrili koliko zarađuju drugi zaposlenici, a većina je najavila potragu za novim poslom.

No, politika otvorenih plaća nije se dobro odrazila ni na najbolje plaćene zaposlenike.  Oni svoju visoku plaću vide kao rezultat vlastitih zasluga, a ne kao posebnu povlasticu tako da nisu bili ni posebno zadovoljni radnim mjestom ni motivirani, piše Business.hr. (J.K.)

 


Izvor: Business.hr, 13.listopada 2010.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox