HDSSB: Suradnja sa Srbijom u svemu, samo ne vojna suradnja

Hrvatski je sabor na samom kraju zasjedanja raspravio prijedlog potvrđivanja sporazuma između vlada Hrvatske i Srbije o suradnji na području obrane, koji je dobio podršku klubova, osim HDSSB-a, čiji je zastupnik Dinko Burić ustvrdio kako je riječ o protuustavnom dokumentu.

Burić smatra da predloženi sporazum, uz ideju zajedničke obrane zračnog prostora sa Slovenijom, predstavlja najavu obnove nove države Srba, Hrvata i Slovenaca.

Ovakav sporazum ruga se zdravoj pameti hrvatskih građana i stradalnicima Domovinskog rata - ocijenio je zastupnik HDSSB-a Burić, podsjetivši kako je Srbija u nedavnoj prošlosti izvršila agresiju na Hrvatsku i uzrokovala brojne tragedije.

Suradnja na gospodarskom, kulturnom ili drugim područjima da, ali suradnja na području obrane je nevjerojatna - zaključio je Burić.

Na njegove je riječi reagirao državni tajnik u Ministarstvu obrane Pjer Šimunović, ističući da predloženi sporazum ne donosi nikakve državno pravne sveze niti zajedničku obranu sa Srbijom, nego da uređuje obrambenu suradnju kroz razmjenu iskustava i stručnih znanja, programe obuke i sudjelovanje na vježbama.

Zastupnici su poslijepodne pozdravili izvješće o prošlogodišnjem radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, ali i upozorili da je Komisiji nužan veći broj zaposlenih, kako bi mogla brže rješavati sve veći broj žalbi.

SDP-ov zastupnik Josip Leko ocijenio je, međutim, da - Državna komisija nije kriva što nema potrebne alate da se suprotstavi zloupotrebama u javnoj nabavi.

Vlada je kompromitirala Komisiju i javnu nabavu nabavkama tipa Fimi Media, i valjalo bi razmotriti poziciju Komisije i državne uprave koja kontrolira javnu nabavu - rekao je Leko, koji smatra da bi Komisija trebala postupati i samoinicijativno, a ne samo odgovarati na žalbe.

S tim je suglasan i zastupnik HNS-a Zlatko Koračević, koji je upozorio da je javna nabava lani bila na razini od oko 40 milijardi kuna, a da je Komisija kontrolirala samo 7,8 milijardi.

HDZ-ov zastupnik Krunoslav Markovinović takav prijedlog smatra apsurdnim. "To bi značilo da ne vjerujete nikom, da idete na teren pregledavati svakog. Pustimo Komisiji da radi ovaj posao i pokušajmo ju nekom zakonskom izmjenom rasteretiti onog što nije bitno", rekao je Markovinović.

Sabor je raspravio i prijedlog ratifikacije sporazuma o RACVIAC-u – Centru za sigurnosnu suradnju, a državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Andrej Plenković objasnio je da je riječ o reorganizaciji i modernizaciji centra, kako bi mogao odgovoriti na buduće sigurnosne izazove.

Zastupnici su u kratkoj raspravi pozdravili i konačni prijedlog izmjena Zakona o humanitarnoj pomoći, a državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Ante Zvonimir Golem izvijestio je kako je Vlada RH u drugom čitanju prihvatila prijedloge zastupnika da se postrože kazne za zlouporabe humanitarne pomoći, kao i prijedlog dodjele državne nagrade za humanitarni rad.(Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox