Hrvatska na 53. mjestu u borbi protiv nejednakosti spolova, koja je dokinuta u omjeru od 69%

Nordijske zemlje ponovno su u 2010. zauzele vodeća mjesta na svjetskoj ljestvici koja mjeri angažman za ravnopravnost spolova dok je Hrvatska poboljšala plasman za jedno mjesto, pokazala je objavljena studija Svjetskog gospodarskog foruma (WEF).

Prva četiri mjesta na ljestvici ukupno 134 zemlje pripala su Islandu, Norveškoj, Finskoj i Švedskoj. Te su zemlje vrlo blizu tome da u potpunosti dokinu nejednakost među spolovima, suzbivši je za 85 posto, odnosno 84, 83 i 80 posto.

Hrvatska je ove godine zauzela 53. mjesto, u odnosu na prošlogodišnje 54. mjesto među ukupno 132 zemlje. Nejednakost među spolovima dokinuta je u omjeru od 69 posto, izračunali su u WEF-u.

Nordijske zemlje i dalje predvode u procesu ukidanja nejednakosti među spolovima, zaključio je utemeljitelj i izvršni predsjednik Svjetskog gospodarskog foruma Klaus Schwab.

„Male razlike među spolovima u izravnoj su korelaciji s visokom gospodarskom konkurentnošću. Žene i djevojke moraju biti jednako tretirane da bi zemlja rasla i prosperirala. Još uvijek nam je potrebna istinska revolucija u jednakosti spolova, ne samo da bi se mobilizirao veći broj kvalitetnije radne snage, već i radi formiranja pravednijeg sustava vrednovanja unutar svih institucija“, kazao je.

Francuska je izdvojena kao zemlja u kojoj je u proteklih 12 mjeseci smanjen broj žena na ministarskim položajima, te se sada nalazi na 46. mjestu WEF-ove ljestvice, nakon prošlogodišnjeg 18. mjesta.

SAD je pak napredovao za 12 mjesta na 19. mjesto, probivši se prvi puta u pet godina koliko se sastavlja izvješće među prvih 20. Takav je plasman rezultat većeg broja žena na vodećim položajima u sadašnjoj vladajućoj administraciji, te smanjenja razlike u plaćama između muškaraca i žena.

WEF-ovo globalno izvješće o ravnopravnosti spolova procjenjuje na koji način zemlje raspodjeljuju resurse i prilike na žensku i mušku populaciju, bez obzira na ukupan omjer resursa.

Izvješće mjeri nejednakost među spolovima u gospodarstvu, obrazovanju, politici i zdravlju.

Ocjenjuje se razina uključenosti žena u gospodarska kretanja, odnosno razlike u plaćama, te dostupnost visokopozicioniranih radnih mjesta, zatim obrazovna dostignuća, odnosno dostupnost osnovnog i viših stupnjeva obrazovanja.

Potom se ocjenjuje sudjelovanje u političkim kretanjima, odnosno, stupanj zastupljenosti unutar vladajućih struktura, te naposljetku, očekivana životna dob i omjer spolova u društvu.

Među prvih 20 na WEF-ovoj ljestvici dominiraju europske zemlje – Irska, koja se nalazi na 6. mjestu ljestvice, Švicarska na 10., Španjolska na 11., Njemačka na 13., Belgija na 14., te Velika Britanija na 15. mjestu.

Najveći skok u odnosu na prošlu godinu ostvario je Luksemburg, popevši se za 37 mjesta na ovogodišnje 26., te Grčka, koja se popela za 27 mjesta na ovogodišnje 58., zahvaljujući pojačanom sudjelovanju žena u političkim i gospodarskim kretanjima. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox