Hrvatski sabor donio državni proračun za 2011.

Hrvatski sabor donio je državni proračun za 2011. godinu, kojim su prihodi predviđeni u iznosu od 107,4 milijardi kuna, a rashodi u iznosu od 122,3 milijardi kuna, uz deficit od 14,9 milijardi ili 4,3 posto BDP-a.

Glasovanju o proračunu prethodila je rasprava po klubovima, u kojoj su predstavnici oporbe optuživali vladu za donošenje lošeg i po Hrvatsku i njezine građane štetnog proračuna te napustili sabornicu, dok su vladajući branili vladu, i taj potez oporbe nazvali kukavičkim.

Slavko Linić je u ime SDP-a prozvao vladu da proračunom ništa ne čini kako bi smanjila broj nezaposlenih koji i dalje raste, kako bi povećala konkurentnost hrvatskog gospodarstva i spriječila neisplate plaća i doprinosa.

To je razlog da će SDP ostaviti većinu da sama izglasa proračun - kazao je Linić nakon čega su iz sabornice izašli SDP-ovi zastupnici.

Nakon njih sabornicu su napustili i zastupnici HNS-a, a Zlatko Koračević je u ime kluba prije toga kazao kako proračun ne služi čuvanju standarda građana već, kako je rekao, služi da se još nekoliko mjeseci očuva vlast.

Proračun ne brine o mirovinama već vodi urušavanju mirovinskog sustava, ne štiti radna mjesta, ne štiti djecu već ih vodi u dužničko ropstvo - kazao je Koračević ustvrdivši kako stvarno treba hrabrosti da bi se podržalo takav proračun koji je nazvao "nasiljem nad građanima".

Ono zahtijeva terapiju, a terapija su izbori. Ne želimo prisustvovati nasilju nad građanima - rekao je.

Odgovorila mu je HDZ-ova zastupnica Ivanka Roksandić kazavši kako je, kad su teške teme na redu, uvijek lakše izaći van.

Dinko Burić (HDSSB) ponovno je prozvao Vladu za maćehinski odnos prema Slavoniji i Baranji, a HDZ-u poručio da će "odgovarati za pljačku hrvatskog naroda".

Deficit u proračunu iznosi upravo onoliko koliko je novca opljačkano vrijeme vlade Ive Sanadera, a ova je vlada vlada kontinuiteta - rekao je.

HDZ-ovim zastupnicima poručio je kako im svima treba oduzeti povlaštene mirovine te ih pozvao da dignu kredite kako bi otplatili sve što su, kaže, ukrali hrvatskim građanima.

Na to mu je predsjednik Sabora Luka Bebić izrekao opomenu poručivši Buriću da Sabor nije mjesto u kojem netko može prozivati, suditi i presuditi.

U ime kluba HDZ-a Andrija Hebrang kazao je kako su istupi oporbenih klubova bili nekorektni, nepristojni i nepolitični te Liniću poručio da laže.

Istina je, kazao je, da je u Hrvatskoj 300 tisuća nezaposlenih, ali ta brojka, naglasio je, ne iznosi 317 tisuća koliko je bilo u vrijeme SDP-ove vlade, kao što ni deficit nije onakav kakav je bio u vrijeme kad je SDP bio na vlasti.

A tada nitko nije ni vikao ni kukurikao - kazao je i poručio oporbi da je imala pravo predložiti amandmane na prijedlog proračuna, ali nije.

Nisu dali amandmane jer ne znaju - ustvrdio je Hebrang i komentirajući izlazak oporbe iz sabornice kazao kako - hram napuštaju oni koji imaju grijehe.

Državni proračun za 2011. temelji se na projekciji gospodarskog rasta od 1,5 posto BDP-a.

U strukturi proračunskih troškova najveći se dio odnosi na mirovine, 35,1 milijardu kuna, što je 163 milijuna kuna više nego ove godine, te za zaposlene, 22,6 milijarda kuna, ili 0,1 posto više nego ove godine.

U idućoj je godini za naknade Hrvatskome zavodu za zdravstveno osiguranje predviđeno 20,2 milijarde kuna, ili oko 480,7 milijuna kuna manje nego ove godine.

Znatan fiskalni učinak na proračun imaju i troškovi vezani uz prilagodbu Europskoj uniji od 1,9 milijarda kuna.

Na više proračunskog novca u idućoj godini mogu računati ministarstva obrane, pravosuđa i turizma te Ured predsjednika, a manje je novca iz proračuna predviđeno za ministarstva zdravstva, mora i financija te na Vladu RH i Hrvatski sabor.

Najveći proračunski korisnik je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, na što otpada 38,8 milijarda kuna, a za Ministarstvo zdravstva iz proračuna je za iduću godinu predviđeno 25,6 milijarda kuna, ili 2,7 posto manje nego ove godine.

Iz proračuna će se najviše smanjiti novac Ministarstvu financija, s ukupnim iznosom od 23,9 milijarda kuna, ili 25,3 posto manje nego ove godine.

Sabor je izglasao i prateći Zakon o izvršenju proračuna kojim uz ostalo predviđa ukupno zaduženje države od 23,2 milijarde kuna, od čega se 9,9 milijardi odnosi na otplatu starih dugova.(Hina)

 


 

Foto: www.sabor.hr

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox