Pazite s kim razgovarate... prate vas!

Izgleda da Hrvatska dosta neobično tumači pojmove poput demokracije, slobode ili ljudskih prava. Jedino na Divljem Zapadu, popularno znanom kao Hrvatska, Srbija i BiH, policiji je zakonom dozvoljeno slobodno provjeravanje telefonskih brojeva i ispisa brojeva na mobitelima i telefonima. U civiliziranom svijetu, za to im je potreban sudski nalog.

 

Samo prošle godine hrvatska je policija bez sudskog naloga provjerila 40 tisuća telefonskih brojeva tj. ispise poziva mobitela i telefona, SMS poruke te lokacije s kojih su pozivi obavljani, piše slobodnadalmacija.hr. Nagađa se i da su isto činile i tajne službe, no nema preciznih podataka o tome.

Stalni sudski vještak za telekomunikacije, tehniku i metodologiju prisluškivanja Đuro Labura, ističe da se ova brojka odnosi samo na policiju no ne i na tajne službe. Osim ispisa poziva, prisluškivanje od strane tajnih službi je veliki problem jer u OTC (Operativno-tehnički centar za nadzor telekomunikacija kao središnje tijelo obavještajnog sustava koje ima ovlasti tehnički provoditi prisluškivanje) ne može ući nitko tko je izvan obavještajnog sustava. To znači da nitko u Hrvatskoj izvan tog sustava ne zna koga tajne službe prisluškuju, koji je razlog za to, jednostavno nema civilnog nadzora - ističe.

Ranko Ostojić, predsjednik saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost i unutarnju politiku, tvrdi da je manje bitna brojka, a više to da li se podaci dobiveni izlistom poziva, SMS-a i lokacija zloupotrebljavaju. Pitanje je također da li se time zadire u privatnost ljudi i time krše ljudska prava. Kad se objave nečije privatne SMS prepiske to je svakako zlouporaba tih evidencija. Mi imamo Vijeće za građanski nadzor koje nema ingerenciju nad policijom, no kontrola se vrši preko našeg odbora. Moj je stav da se svaka vrsta korištenja telekomunikacijskih evidencija treba dodatno kontrolirati od strane sudske vlasti i to se treba zakonski regulirati – dodaje. (M.J.)


Izvor: www.slobodnadalmacija.hr

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox