Svaki drugi program instaliran u 2011. - nelicenciran

Čak 70% računalnih korisnika u Hrvatskoj priznaje da je nabavljalo piratski softver, objavio je Business Software Alliance (BSA) u Globalnoj godišnjoj studiji o softverskom piratstvu za 2011.

Neki korisnici kažu da piratiziraju cijelo vrijeme ili uglavnom, drugi da to čine povremeno ili rijetko. Rezultat ovakvog ponašanja je stopa softverskog piratstva od 53% u Hrvatskoj prošle godine - što znači da je svaki drugi računalni program koji je instaliran u prošloj godini bio nelicenciran. Komercijalna vrijednost piratstva u 2011. iznosi 380 milijuna kuna.

Da 70 posto korisnika prizna da krade u dućanu - čak i rijetko - nadležna tijela bi reagirala strožim policijskim nadzorom i kaznama. Softversko piratstvo traži sličan pristup: usklađenu javnu edukaciju te snažnu provedbu zakona, rekao je Andrej Matijević, glasnogovornik BSA u Hrvatskoj. 

Piratstvo prisutnije na tržištima u razvoju

Istraživanje pokazuje da se 39 posto korisnika izjasnilo da softver nelegalno nabavlja "cijelo vrijeme", "uglavnom" ili "povremeno", dok 31 posto korisnika kaže da to čini "rijetko". Studija također otkriva da su korisnici koji priznaju softversko piratstvo najčešće muškarci u dobi od 35 do 44 godine (27 posto).

Globalno, studija otkriva da stope piratstva na tržištima u razvoju znatno premašuju one na razvijenim tržištima - 68% u odnosu na 24%, u prosjeku - a tržišta u razvoju čine veliku većinu udjela u globalnom rastu komercijalne vrijednosti nelicenciranog softvera. Ovaj podatak pojašnjava tržišnu dinamiku globalne stope softverskog piratstva, koja u 2011. ostaje na 42 postotna poena, dok konstantno širenje tržišta u zemljama u razvoju podiže komercijalnu vrijednost nelicenciranog softvera na 339 milijarda kuna. (PS/JK)

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox