Veća sigurnost i zaštita potrošača

Izmjene zakona o općoj sigurnosti proizvoda zastupnici su u Hrvatskom saboru ocijenili dobrodošlima jer se usklađuju sa standardima Europske unije i donose veću sigurnost i zaštitu potrošača te odgovornost za stavljanje nesigurnih proizvoda na tržište, ali su iz oporbe upozorili na predugačak rok za povlačenje takvih proizvoda.

 

Državni tajnik u ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Krešimir Rožman je naveo da se zakonskim izmjenama provode četiri odluke Europske komisije, a u Hrvatskoj će se uspostaviti i prije nego uđe u EU.

Na upit Danice Hurse (HNS-HSU) zašto je potrebno 20 dana da bi se naredilo povlačenje opasnog proizvoda s tržišta i još 10 dana za primjenu, odgovorio je da su takvi rokovi preuzeti iz direktive EU-a, ali i da za proizvode ozbiljnog rizika ti rokovi mogu biti puno kraći.

HDZ-ova zastupnica Vesna Buterin je ocijenila kako je politika zaštite potrošača vrlo bitna za uspostavu i funkcioniranje zajedničkog tržišta EU-a.

Hrvatski potrošači, a posebno djeca, bit će zaštićeni od nesigurnih proizvoda i prije punopravna članstva u EU - istaknula je Buterin. Navela je kako se na tržištu još mogu naći različite vrste upaljača sličnih dječjoj igrački ili proizvodi s nekim kemijskim spojevima, poput dimetil fumarata, koji mogu izazvati teške alergijske reakcije.

Zastupnici su kratko razmotrili i izmjene Zakona o pučkim otvorenim učilištima, po kojima će osnivačka prava Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu vlada prenijeti na grad, kao i u drugim gradovima.

Dosad su se zbog te imovine godinama natezali 'kao ovnovi na brvnu', a sada se izmjene donose po hitnom postupku - upozorio je Goran Beus Richembergh (HNS-HSU), izrazivši sumnju u zakulisni dogovor između gradonačelnika Milana Bandića i ministra Radovana Fuchsa o podjeli imovine.

Goran Marić (HDZ) odgovorio mu je da se problemi vezani uza sadržaje i poslovne prostore koji su se ondje godinama gomilali jednom moraju razriješiti. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox