Žene na poslu traže ravnopravnost, a ne poseban tretman

Iako je postignut niz pozitivnih promjena koje su poboljšale položaj žena na tržištu rada, prema mnogim pokazateljima one se još uvijek jedna od ugroženijih skupina. Žene, u prosjeku, duže čekaju posao i više ih je nezaposleno nego muškaraca, lošije su plaćene za isti posao i nadprosječno koncentrirane u određenim djelatnostima koje se opisuju kao 'tipično ženske'.

Tijekom proljeća ove godine, portal MojPosao proveo je istraživanje čiji je cilj bio utvrditi što žene očekuju od svog radnog mjesta i poslodavca te što je za njih 'idealna tvrtka' u kojoj bi željele raditi.

Tvrtka i radno mjesto 'po mjeri' žena

Najviše ispitanica željelo bi raditi u srednje velikoj tvrtki ili instituciji (od 20 do 200 zaposlenika) ili maloj tvrtki (do 20 zaposlenika). Velike tvrtke su prvi izbor za muške ispitanike. I žene i muškarci podržavaju uvođenje posebnih mjera koje bi doprinijela ravnopravnosti muškaraca i žena na radnom mjestu. Čak 70% žena i gotovo polovica muškaraca podržala bi takve mjere. Pa ipak, više od trećine muškaraca ne podržava uvođenje posebnih mjera kojima bi se doprinijelo ravnopravnosti među spolovima.

Roditeljski dopust

Gotovo sve žene smatraju da je od iznimne važnosti to da im se omogući povratak na isto radno mjesto nakon korištenja roditeljskog dopusta. Isto smatra 89% muškaraca. Čak četvrtina muškaraca smatra kako nije važno omogućiti ženama povratak na isto radno mjesto koje su imale prije roditeljskog dopusta.

Dvije trećine žena smatra kako je važno ili jako važno da se ohrabri i potiče muškarce na uzimanje roditeljskog dopusta. Isto smatra tek jedna trećina muškaraca. Četvrtina muškaraca smatra kako to uopće nije važno, dok isto smatra svega 7% žena. (PS/JK)

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox