Kronologija važnijih događaja u nakladništvu tijekom 2010.

20/12/2010

Kronologija važnijih događaja u hrvatskom nakladništvu 2010.

 

SIJEČANJ 2010.

 

5. siječnja - Knjiga Vjekoslava Lasića "Miro Barešić - Borac za hrvatsku državu u tuđini i domovini - Nejasnoće oko pogibije" predstavljena je u Zagrebu.

 

11. siječnja - Memoarska knjiga filmskog redatelja Bogdana Žižića "Pješčana ura" predstavljena je u zagrebačkoj knjižnici "Bogdan Ogrizović".

 

14. siječnja - Knjiga hrvatskog teologa Bonaventure Dude "Razmišljanja" predstavljena je u Zagrebu, prigodom 60. obljetnice njegova svećeništva i 86. godine života.

 

15. siječnja - Novi roman za djecu književnika Vladimira Bakarića "Opasna potraga" predstavljen je u vinkovačkom ogranku Matice hrvatske.

 

19. siječnja - U okviru projekta "Prilagodba literature", od ožujka do prosinca prošle godine digitalizirano je 230 knjiga, dijelova knjiga i studentskih skripti što je slijepim učenicima i studentima iz cijele Hrvatske omogućilo samostalno praćenje nastave te polaganje ispita. Najveći dio prilagođene literature povezan je s različitim kolegijima Filozofskog fakulteta, Pravnog fakulteta i Fakulteta političkih znanosti. Na prilagodbi literature radili su aktivisti Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom Zamisli te osobe s invaliditetom.

 

19. siječnja - Prošlogodišnja izdanja u vlastitoj nakladi ili u sunakladništvu te naslovi objavljeni potporom Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) predstavljeni su na konferenciji za novinare u Zagrebu. U 2009. godini HAZU objavila 112 publikacija, od toga 32 monografska izdanja, 43 časopisa, 21 zbornik radova, 12 kataloga te tri knjige sažetaka znanstvenih skupova i notnih zapisa. Potporom Zaklade HAZU objavljeno je još 30 naslova, a četiri naslova pod pokroviteljstvom ili u suorganizaciji s Akademijom. Objavljen je i četvrti svezak edicije "Hrvatska i Europa" koja obrađuje razdoblje hrvatske kulture od preporoda do moderne.

 

26. siječnja - "Autotopografija I. 1924.-1946." prvi je dio dvodijelne autobiografske knjige književnog teoretičara, esejista i prevoditelja Aleksandera Flakera, predstavljen je u Židovskoj općini Zagreb.

 

26. siječnja - Knjige zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića "Čovjek, Crkva i domovina. U otajstvu Uskrsa i Božića" i "Svjedočanstvo istine. Hodočašće svećenika Zagrebačke nadbiskupije: Stara Gradiška - Jasenovac - Petrinja" predstavljene su u Nadbiskupskom pastoralnom centru u Zagrebu.

 

26. siječnja - Prvih pet knjiga eseja "Hrvatski moderni umjetnici" autora povjesničara umjetnosti Igora Zidića (Vlaho Bukovac, Josip Račić, Leo Junek, Marin Tartagla i Miroslav Kraljević) predstavljene su u Modernoj galeriji u Zagrebu.

 

26. siječnja - Knjiga akademika Eduarda Hercigonje "Tisućljeće hrvatskoga glagoljaštva" predstavljena je u prostorijama Društva hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

28. siječnja - Predstavljanjem knjige "Počelo je u Rimu - katolička obnova i normiranje hrvatskog jezika u XVII. stoljeću" prof. dr. Stjepana Krasića u Dubrovniku završene ovogodišnje tribine "U susret Svetom Vlahu", koje se tradicionalno održavaju prije blagdana dubrovačkog zaštitnika Sv. Vlaha.

 

28. siječnja - Knjiga Slobodana Prosperova Novaka "Pričaj mi o Europi" predstavljena je u Zagrebu.

 

28. siječnja - Knjiga akademika Dubravka Jelčića "Pisama iz života" predstavljena je u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu.

 

29. siječnja - Zbornik radova Instituta za etnologiju i folkloristiku, koji su uredile Naila Ceribašić i Ljiljana Marks "Izazov tradicijske kulture - Svečani zbornik za Zoricu Vitez" predstavljen je u Histrionskom domu u Zagrebu.

 

30. siječnja - Knjiga "Književni i kazališni rad Joze Ivakića" autorice Anice Bilić predstavljena je u Domu kulture u Retkovcima.

 

VELJAČA 2010.

 

4. veljače - Knjiga "Don Jurina pisma" dugogodišnjeg urednika Glasa Koncila, svećenika i teologa don Živka Kustića predstavljena je u Zagrebu.

 

8. veljače - Trilogija "Blaženi Alojzije Stepinac - svjedok evanđelja i ljubavi" mons. Jurja Batelje predstavljeno je u Zagrebu.

 

9. veljače - Monografija na engleskom jeziku "Croatia - Aspects of Art, Architecture and Cultural Heritage" (Hrvatska - umjetnost, arhitektura i kulturna baština) skupine autora predstavljena je u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO) u Zagrebu.

 

11. veljače - Knjiga književno-kulturoloških eseja akademika Ante Stamaća "Tragovi, otisci i lica" predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

11. veljače - Knjiga psihologinje Mirjane Krizmanić "Život s različitima" predstavljena je u Novinarskom domu u Zagrebu.

 

11. veljače - Knjiga povjesničara književnosti, komparatista i teatrologa Slobodana Prosperova Novaka "101 Dalmatinka" predstavljena je u Splitu.

 

12. veljače - U sklopu obilježavanja 99. godišnjice osnutka HNK Hajduk u sjedištu kluba na Poljudu javnosti je predstavljena knjiga "Povijesne Hajdukove utakmice".

 

17. veljače - U povodu 88. obljetnice i Dana knjižnice, u šibenskoj Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić predstavljena je zbirka pjesama "Četvorka" Mladena Bjažića.

 

17. veljače - Knjiga "Križni put u stihovima hrvatskih pjesnika XX. stoljeća" u izboru Vladimira Lončarevića predstavljena je u Zagrebu.

 

22. veljače - Dječja spisateljica Nada Mihelčić dobitnica je Nagrade Grigor Vitez za 2009. za roman "Zeleni pas" dok je istoimenu nagradu za ilustraciju dobio Tomislav Torjanac za slikovnicu "Kako živi Antuntun".

 

24. veljače - Knjiga "Svjetiljka od zemlje" - izbor iz djela Jure Kaštelana predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

25. veljače - Knjiga "Veze Međunarodnog odbora Crvenog križa (MOCK) i Nezavisne Države Hrvatske - Dokumenti - Knjiga 1." koju je priredio Mario Kevo predstavljena je u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.

 

26. veljače - Knjiga "Vukovar i istočno bojište" autora Davora Runtića predstavljena je u Splitu.

 

OŽUJAK 2010.

 

2. ožujka - Knjiga američkog povjesničara Michaela Phayera "Pio XII., holokaust i hladni rat" predstavljena je na tribini Kulturnog društva "Miroslav Šalom Freiberger".

 

3. ožujka - Knjiga "Pravaški pokret 1878.-1887." Jasne Turkalj predstavljena je u Hrvatskom institutu za povijest.

 

4. ožujka - Knjiga tekstova "Približene daljine duhovne Hrvatske" (303 str.) Stjepana Šešelja predstavljena je na tribini Društva hrvatskih književnika (DHK).

 

4. ožujka - Knjiga "Publikacije bačkih Hrvata: popis izdanja od 1901. do 2007." Nace Zelića, predstavljena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).

 

5. ožujka - Knjiga "Ogledi - stranputice i putokazi" u medicini, psihijatriji i društvu Bartula Matijace predstavljena je u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče.

 

8. ožujka - Knjiga "Haj, ja sam online" Melite Rundek predstavljena je u dvorani Društva hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

10. ožujka - Treći svezak knjige autora Tomislava Aralice i Višeslava Aralice "Hrvatski ratnici kroz stoljeća - Oružane snage Nezavisne Države Hrvatske i druge postrojbe na osovinskoj strani 1941.-1945." predstavljen je u Hrvatskom novinarskom domu u Zagrebu.

 

11. ožujka - Knjiga "Mladi Hrvati - Uspomene i svjedočanstva - Da se ne zaboravi" Hrvoja Travnjanina Gaše predstavljena je u dvorani Hrvatske kulturne zaklade u Zagrebu.

 

15. ožujka - Nadopunjeno izdanje pretiska knjige Velimira Deželića starijeg "Kardinal Haulik - nadbiskup zagrebački 1788.-1869." predstavljeno je u Zagrebu.

 

16. ožujka - Hrvatska prerada knjige "Sveti Vlaho, biskup iz Sebaste" francuskog autora Armanda Tchouhadjiana, koju je prevela i prilagodila Adriana Kremenjaš-Daničić predstavljena je u Zagrebu.

 

16. ožujka - Monografija Marka Rimca i Gorana Mladinea "Zadarsko okružje na mletačkom katastru iz 1709. godine. Prvi dio: Donji Kotar" predstavljena je u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.

 

17. ožujka - Knjiga akademika Bože Udovičića "Čovjek i okoliš" predstavljena je u Zagrebu.

 

18. ožujka - Prvi put u cijelosti objavljeno djelo Marka Antuna de Dominisa "Retractationum" predstavljeno je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

 

18. ožujka - Knjiga Milana Bobetka "Hrvatska mora iz rova" predstavljena je u zagrebačkom hotelu Sheraton.

 

18. ožujka - Monografija o Osijeku "Grad za dugu ljubav" autora Domagoja i Marina Topića predstavljena je u osječkom Arheološkom muzeju.

 

22. ožujka - Knjige Miroslava Međimoreca "Izvršio sam zapovijed, odveo sam u smrt 900 Hrvata" i bugarske novinarke Diane Glasnove "Ratnici milosrđa" predstavljene su na tribini Hrvatskoga kulturnog vijeća (HKV) pod nazivom "Bleiburg: Što su ondje radili Južnoafrikanac Bernard O'Sullivan i bugarski vojnici?".

 

24. ožujka - Dvije knjige (oko 1000 stranica) Bože Mimice "Slavonija od antike do XX. stoljeća" i "Slavonija u XX. stoljeću" u izdanju V.B.Z. predstavljene su u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

24. ožujka - U Dubrovniku je predstavljena knjiga "Vjera i kultura" antologija koja obuhvaća nauk papa o odnosu kršćanske vjere i kulture od Lava XIII. do Ivana Pavla II.

 

25. ožujka - Knjiga Martine Grahek Ravančić "Bleiburg i križni put 1945. - Historiografija, publicistika i memoarska literatura" predstavljena je u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu.

 

25. ožujka - Treći svezak knjige "Razgovarati s Bogom" Francisca Fernandeza - Carvajala predstavljena je u Splitu.

 

29. ožujka - Knjiga "Glasoviti Zadrani" Šimuna Jurišića predstavljena je u izložbenoj dvorani zadarske Znanstvene knjižnice.

 

30. ožujka - Monografija o slikaru, grafičaru, crtaču i kiparu Antunu Borisu Švaljeku autora Ive Šimata Banova "A.B Švaljek"predstavljena je u Kulturno-informativnom centru (KIC) u Zagrebu.

 

31. ožujka - Zbornik radova sa znanstvenoga skupa održana u Lepoglavi 5. prosinca 2008. "Kardinal Alojzije Stepinac - Svjedok vremena i vizionar za treće tisućljeće" predstavljen je u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu.

 

TRAVANJ 2010.

 

6. travnja - Knjige "Hrvatsko rasuće - Teme iz hrvatske dijaspore" i "Teme o Hrvatima u Mađarskoj" Đure Vidmarovića predstavljene su u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

6. travnja - U Školi narodnog zdravlja "Andrija Štampar" predstavljena je knjiga "Pokret zdravih gradova - Djelotvorno znanje za zdravlje" Hrvatske mreže zdravih gradova.

 

8. travnja - Knjiga "Ja koja imam nevinije ruke - Asinkroni odabir" Vesne Parun, s pjesmama i prozom koje je sama odabrala predstavljena je u Muzeju Mimara u Zagrebu.

 

8. travnja - Novi roman Anđelka Vuletića "Poraz osvetnika" predstavljen je u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

 

14. travnja - Društvo za znanstvenu fantastiku "SFera" objavilo je dobitnike nagrade "SFera" za najbolja znanstveno-fantastična djela objavljena u 2009. u sedam kategorija. U kategoriji minijature nagradu je dobio Zoran Janjanin za priču "Quare desperamus?", Milena Benini nagrađena je za kratku priču "Plesati zajedno pod polariziranim nebom" , a Zoran Vlahović za priču "Svaki put kad se rastajemo...". Najbolji znanstveno-fantastični roman u 2009. je "Xavia" autora Damira Hoyke, a najboljim SF romanom za djecu proglašeni su "Pegazari" Ivane D. Horvatinčić . U kategoriji drame nagrađena je Tanja Radović za zbirku "Ledeno doba" dok je Tomislavu Tikulinu dodijeljena nagrada za najbolju ilustraciju u boji naslovnice "Staklene knjige kradljivaca snova".

 

14. travnja - Prva četiri sveska sabranih djela klasika hrvatske književnosti Slobodana Novaka - "Izgubljeni zavičaj", "Zakrivljeno vrijeme", "Dalje treba misliti" te "Mirisi, zlato i tamjan" predstavljena su u Matici hrvatskoj u Zagrebu.

 

14. travnja - "Povijest moderne arhitekture" Brune Zevija predstavljena je u Novinarskom domu u Zagrebu.

 

14. travnja - Knjiga Žarka Domljana "Visoko podignimo zastavu - Hrvatska od negacije do priznanja" predstavljena je u dvorani zagrebačkog Novinarskog doma.

 

17. travnja - Predstavljena u Zagrebu knjiga Borisa Pavelića "10 boljih godina".

 

20. travnja - Barokni junački spjev Torquata Tassa "Oslobođeni Jeruzalem", koji je na hrvatski jezik prepjevao akademik Mirko Tomasović predstavljen je u palači Matice hrvatske u Zagrebu.

 

21. travnja - Dvojezično hrvatsko-englesko izdanje "Zbirke starih i rijetkih knjiga u Muzeju grada Splita" Helge Zglav-Martinac predstavljeno je na tribini "Otvorena srijeda" u Muzejskome dokumentacijskom centru (MDC) u Zagrebu.

 

22. travnja - Knjiga Željka Maljevca i Marjana Gašljevića "Zapisi s Banovine 1990., 1991., 1995." predstavljena je u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu.

 

22. travnja - Znanstveni skup "Marulićevi dani 2010." otvoren je u Splitu, a tom su prigodom dodijeljen i nagrade Društva hrvatskih književnika u povodu Dana hrvatske knjige. Nagrade "Judita" za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini 2009. godine je Leo Rafolt za knjigu "Drugo lice drugosti". Nagrada "Davidias" za studiju ili najbolji prijevod iz hrvatske književne baštine na strane jezike 2009. godine dobile su Rosana Morabito i Suzana Glavaš za prijevod komedije Marina Držića "Skup" na talijanski jeziku. Nagradu "Slavić" za najbolji autorski prvijenac 2009. godine dobio je Stjepo Martinović za knjigu "Oči svete Lucije".

 

23. travnja - Međunarodni festival pročitanih knjiga "BOOKtiga", koji se u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava održava treći put, svečano je otvoren u Istarskoj sabornici u Poreču.

 

26. travnja - Knjiga "Hrvatska spričanja u svoji povijesni i arealni dimenzija" austrijskoga slavista i indologa Georga Holzera, po majci gradišćansko-hrvatskih korijena, predstavljena je u Znanstveno učilišnom kampusu Borongaj u organizaciji Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

 

27. travnja - Knjiga "Mi smo Zadar" Ivice Đovanija Matešića - Jeremije, svjedočanstvo o Domovinskom ratu predstavljena je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) u Zagrebu.

 

27. travnja - Knjiga voditeljice inozemnoga odjela croatice u zagrebačkoj Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) Željke Lovrenčić "Tragovi iseljenih Hrvata (u književnosti i izvan nje)" predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

 

30. travnja - Audioknjiga pjesničke zbirke "Pjesme" hrvatskoga pjesnika Vladimira Vidrića, koju je uglazbio Arsen Dedić, a svih 27 pjesama na nosaču zvuka interpretira Miljenko Brlečić, predstavljena je u Matici hrvatskoj u Zagrebu.

 

SVIBANJ 2010.

 

3. svibnja - Knjiga "Komunizam kao religija" Mihaila Riklina predstavljena je u kinu "Europa", u okviru Subversive Film Festivala u Zagrebu.

 

6. svibnja - Knjiga "Žene i ovaj suludi svijet" Irene Vrkljan predstavljena je u Knjižari Ljevak.

 

5. svibnja - Knjiga "Dnevnik iz tuđine - Stradanja hrvatskog naroda 20. stoljeća gledana kroz prizmu jedne hrvatske obitelji" Vande Boras Podravac predstavljena je u Hrvatskoj matici iseljenika (HMI).

 

7. svibnja - Ovogodišnja nagrada "Albert Goldstein" Austrijskog kulturnog foruma za promicanje suvremene austrijske književnosti dodijeljena je izdavačkoj kući "Fraktura" iz Zaprešića, za hrvatsko izdanje knjige "Umirući Europljani" Karl-Markusa Gaussa.

 

11. svibnja - U organizaciji dubrovačkog ogranka Matice hrvatske i Družbe sestara franjevka od Bezgrješnog Začeća u Dubrovniku je u samostanu na Dančama predstavljena knjiga "Crkva i samostan sv. Marije na Dančama".

 

11. svibnja - Sedmi Zagrebački sajam knjiga, u okviru kojega će se do 22. svibnja održati pedesetak promocija knjiga, autora i nakladnika, počeo je u knjižari Profil Megastore.

 

12. svibnja - Knjiga Ante Tomića "Nisam pametan" predstavljena je večeras na sajmu knjiga u zagrebačkoj knjižari Profil.

 

12. svibnja - Knjiga "Likovne teme" Antuna Babića predstavljena je u vinkovačkom ogranku Matice hrvatske.

 

17. svibnja - Knjiga Zefa Mirdite "Vlasi starobalkanski narod - od povijesne pojave do danas" predstavljena je u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu.

 

18. svibnja - Knjiga Fjodora Polojca "Novinske agencije i agencijsko novinarstvo" predstavljena je u Hrvatskom društvu za promicanje informatičkog obrazovanja. ,

 

18. svibnja - Knjiga akademika Andrije Mutnjakovića "Arhitektonika pape Siksta V. - Arhitectonics of pope Sixtus V" predstavljena je u knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u Zagrebu.

 

19. svibnja - Knjiga "Četiri stoljeća europske umjetnosti, 800.-1200. Pogled s jugoistoka" Vladimira P. Gossa predstavljeni su u Muzeju za umjetnost i obrt.

 

19. svibnja - Monografija "Anton Vrlić" Borivoja Popovčaka predstavljena je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).

 

19. svibnja - Knjiga Anđelka Mijatovića "Bruno Bušić - Prilog istraživanju života i djelovanja (1939.-1978.) predstavljena je u Zagrebu.

 

20. svibnja - Pretisak dvosveščanoga jednojezičnog "Rječnika hrvatskoga jezika" Franje Ivekovića i Ivana Broza predstavljen je u Zagrebu.

 

21. svibnja - Knjiga "Francuski roman" Frederica Beigbedera predstavljena je na Zagrebačkom sajmu knjiga.

 

21. svibnja - U sklopu 8. Strossmayerovih dana, đakovačke kulturno-znanstvene manifestacije posvećene đakovačkom biskupu i meceni Josipu Jurju Strossmayeru i njegovom crkvenom i svjetovnom djelovanju u Maloj vijećnici je predstavljena knjiga o njegovoj najpoznatijoj graditeljskoj ostavštini - "Đakovačka katedrala" dr. Dragana Damjanovića.

 

26. svibnja - Knjiga "Doba inovacija - Ljetopis hrvatske radiodrame od 1968. do 1971." Nikole Vončine predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

 

27. svibnja - Treći riječki sajam knjiga i festival časopisa "Kičma" otvoren je u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku. "Kičmu" organizira udruga "parNas" i nakladnička kuća "V.B.Z." . Programski partner je Gradska knjižnica Rijeka koja organizira dječji program. Predstavljeno je stotinjak hrvatskih i inozemnih nakladnika s oko 8000 naslova. Sajam je zamišljen kao višednevna kulturna manifestacija koja u prvom redu promiče knjige, časopise i čitanje, stvara nove kulturne inicijative odnosno mijenja postojeće kulturne smjerove, omogućuje i potiče kulturnu suradnju, susrete i neposredan uvid u izdavačke programe. Posebnost ovoga sajma je festival časopisa koji će sastoji od kreativnih predstavljanja zanimljivih, posebnih i kvalitetnih časopisa kulturno-umjetničkog (književnost, film, glazba, strip, likovnost, arhitektura, dizajn) i aktivističkog (feminizam, alternativa) obilježja te prodaji tih časopisa.

 

28. svibnja - Drugi svezak sabranih djela Ivane Brlić-Mažuranić "Čudnovate zgode Šegrta Hlapića: pripovijest za malu djecu" i "Jaša Dalmatin: potkralj Gudžerata", predstavljen je u Matici hrvatskoj (MH).

 

LIPANJ 2010.

 

8. lipnja - Knjiga izabranih pjesama Slavka Mihalića "Pjesme", koju je u sklopu biblioteke Stoljeća hrvatske književnosti priredio akademik Ante Stamać predstavljena je u Matici hrvatskoj u Zagrebu.

 

8. lipnja - Knjiga povjesničara Mirka Valentića "Rat protiv Hrvatske 1991.-1995. - Velikosrpski projekti od ideje do realizacije" predstavljena je u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu.

 

9. lipnja - Zbornik radova sa skupa održanog 27. studenog 2008. u organizaciji Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo i zagrebačkoga Pravnoga fakulteta u Zagrebu "Hrvatski nacionalni identitet u globalizirajućem svijetu" predstavljen je u Zagrebu.

 

10. lipnja - Digitalna zbirka Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), jedan od najvećih portala u Hrvatskoj, predstavljen je u Velikoj dvorani Knjižnice HAZU. To je trenutno najveći digitalni repozitorij u Hrvatskoj koji sadrži digitalnu građu Knjižnice HAZU i Arhiva za likovnu umjetnost te Odsjeka za povijest hrvatske glazbe i Odsjeka za povijest kazališta. Portal se od prije nekoliko dana nalazi na mrežnim stranicama (http://hazu.arhivpro.hr), gdje se može naći 220.000 različitih digitaliziranih dokumenata.

 

10. lipnja - Knjiga Marija Bare i Tomislava Žigmanova "Hrvati u Vojvodini u povijesti i sadašnjosti - osnovne činjenice" predstavljena je u Hrvatskoj matici iseljenika (HMI) u Zagrebu.

 

15. lipnja - Knjiga kazališnih eseja, sjećanja, pisama i dnevničkih zapisa Georgija Para "Pospremanje" predstavljena je u Zagrebačkom kazalištu lutaka.

 

16. lipnja - Hrvatski prijevod knjige utemeljitelja bečke škole povijesti umjetnosti Rudolfa Eitelbergera von Edelberga "Srednjovjekovni umjetnički spomenici Dalmacije - u Rabu, Zadru, Ninu, Šibeniku, Trogiru, Splitu i Dubrovniku" predstavljen je u Zagrebu.

 

16. lipnja - Hrvatski prijevod knjige "Prikrita grobišta - Izvješće komisije Vlade Republike Slovenije za rješavanje pitanja skrivenih grobišta 2005.-2008." autora i priređivača slovenskog povjesničara Jože Dežmana, predstavljen je u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu.

 

17. lipnja - Drugo prošireno izdanje knjige povjesničara književnosti Nikole Benčića "Književnost gradišćanskih Hrvata od 1921. do danas" predstavljeno je u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu.

 

23. lipnja - Knjiga književnika Ivana Aralice "Život nastanjen sjenama", u kojoj autor, inspiriran ratnom zbiljom devedesetih miješa autobiografske motive i memoarsku građu, oblikuje obiteljsku sagu, predstavljena je u zagrebačkoj multimedijalnoj knjižari "Tisakmedia".

 

29. lipnja - Četvrti svezak "Moderna hrvatska kultura: od preporoda do moderne (XIX. stoljeće)" edicije "Hrvatska i Europa", velikoga izdavačkog poduhvata Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) i Školske knjige, predstavljen je u zagrebačkoj Preporodnoj dvorani palače Narodnoga doma, koja je tijekom 19. stoljeća bila središte mnogih važnih kulturnih inicijativa i događaja.

 

SRPANJ 2010.

 

1. srpnja - Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata (HMDCDR) predstavio je četiri knjige - "Zapise s Banovine", "Dokumente vojne provenijencije 'Republike Srpske Krajine'", "Dokumente institucija pobunjenih Srba u Republici Hrvatskoj", te "Rat protiv Hrvatske 1991.-1995.

 

5. srpnja - Monografija "Stjepan Balja" autorice Ivanke Ivkanec o zlatarstvu toga hrvatskoga majstora zlatarske i draguljske struke, koja sadržava biografske podatke o njemu i prikaz njegova umjetničkog opusa na temelju analitičke deskripcije i likovnih kritika, predstavljena je u Muzeju Mimari u Zagrebu.

 

KOLOVOZ 2010.

 

26. kolovoza - U prigodi stotog rođendana Majke Terezije, rođene pod imenom Agnes Gonxha Bojaxhiu u Splitu je predstavljena njezina knjiga "Isus je moje sve u svemu".

 

RUJAN 2010.

 

1. rujna - Od 181 naslova pristiglih na natječaj Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagrebu, Ocjenjivački sud izabrao je 27 knjiga hrvatskih nakladnika za sudjelovanje na izložbi "Book Art Internationa" u sklopu Međunarodnog sajma knjiga u Frankfurtu od 6. do 10. listopada 2010. te na izložbi "Best designed books all over the world", u ožujku iduće godine, u Leipzigu.

 

7. rujna - Knjigu "Karlovački politički pluralizam od 1989. do 1999. godine" predstavio je novinarima u stranačkim prostorijama HDZ-a u Karlovcu autor Vladimir Cvitanović.

 

17. rujna - Knjiga "Skizzenbuch 1932-2010. Iza otvorenih vrata", u kojoj akademik Josip Vaništa oživljava uspomene na svoje učitelje i prijatelje, većinom slikare i književnike, predstavljena je danas u Hrvatskom narodnom kazalištu.

 

28. rujna - Novinarka, književnica i fotografkinja Branka Primorac predstavila je u zagrebačkom kinu Europa novu knjigu "Divlje godine".

 

29. rujna - Peta knjiga biblioteke "Ugledni hrvatski znanstvenici u svijetu/Distinguished Croatian Scientists in the World" urednika Janka Heraka, predstavljena je u Hrvatskoj matici iseljenika (HMI).

 

LISTOPAD 2010.

 

4. listopada - Knjiga Vladimira Mičetića "Ranjeni pejzaž" proglašena je najboljom knjigom na ovogodišnjem natječaju za najbolju knjigu s temom iz hrvatskoga Domovinskog rata "Bili su prvi kad je trebalo", koju dodjeljuje Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke (UBIUDR).

 

4. listopada - U povodu 83. rođendana doajena hrvatske i svjetske karikature Ota Reisingera je u zagrebačkoj kavani "Dubrovnik" predstavljena knjiga Janka Bučara "Susreti s velikim Otom Reisingerom".

 

5. listopada - Ugledni kanadski književnik i autor svjetski poznate uspješnice - romana "Posljednja vremena" Michael O' Brien gostovao je u Metkoviću gdje je predstavio svoj roman "Otok svijeta" u kojem piše o sudbini hrvatskoga naroda tijekom 20. stoljeća.

 

6. listopada - Knjiga književnoga kritičara i prevoditelja Božidara Petrača "Na tuđim tragovima - Eseji o stranim piscima" predstavljena je danas u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

 

6. listopada - Europska komisija objavila je na sajmu knjige u Frankfurtu pobjednike druge godišnje europske nagrade za književnost. Pobjednike, njih 11, odabrali su nacionalni ocjenjivački sudovi u Belgiji, Cipru, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Njemačkoj, Luksemburgu, Rumunjskoj, Sloveniji, Španjolskoj i Makedoniji. Nagrađeni su Peter Terrin iz Belgije, Myrto Azina Chronides s Cipra, Adda Djoerup iz Danske, Tiit Aleksejev iz Estonije, Riku Korhonen iz Finske, Iris Hanika iz Njemačke, Jean Back iz Luksemburga, Razvan Radulescu iz Rumunjske, Nataša Kramberger iz Slovenije, Raquel Martinez-Gomez iz Španjolske i Goce Smilevski iz Makedonije. Nagradu financiraju Program Europske unije za kulturu, Europska federacija knjižara, Europsko vijeće pisaca i Federacija europskih izdavača. Zemlje koje mogu nominirati kandidate mijenjaju se svake godine tako da kroz tri godine priliku dobije svih 35 zemalja sudionica projekta.

 

7. listopada - Na Frankfurtskom sajmu knjiga izdavačka kuća "Profil International" osvojila je srebrnu nagradu za najbolji europski udžbenik u kategoriji udžbenika za niže razrede osnovne škole.

 

10. listopada - Ovogodišnja mirovna nagrada njemačkih knjižara koja se tradicionalno dodjeljuje na sajmu knjiga u Frankfurtu, pred oko tisuću uzvanika, među kojima je bio i predsjednik republike Christian Wulff, dodijeljena izraelskm piscu i novinaru Davidu Grossmanu.

 

11. listopada - Poetski opus kajkavskoga pjesnika Ivice Jembriha predstavljen je na tribini Društva hrvatskih književnika (DHK) "Vu slavu kajkavske reči" u DHK u Zagrebu.

 

12. listopada - Knjiga predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) Milana Moguša "Povijesna fonologija hrvatskoga jezika" predstavljena je u Zagrebu.

 

14. listopada - Knjiga Davora Domazeta-Loše "Hrvatski Domovinski rat 1991. - 1995. - strateški pogled" predstavljena je u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog centra u Zagrebu.

 

15. listopada - Svečanim skupom u vinkovačkome Gradskom kazalištu "Joza Ivakić" počeo je Mjesec hrvatske knjige u sklopu kojega je se do 15. studenoga u 200 hrvatskih knjižnica i čitaonica održava oko 2000 programa i akcija radi promidžbe književne riječi i knjižničarstva. U sklopu svečanog otvorenja Mjeseca hrvatske knjige dodijeljene su i nagrade 16. dana Josipa i Ivana Kozarca, koji se održavaju uz 125. obljetnicu rođenja i 100. godišnjicu smrti Ivana Kozarca. Za životno djelo nagradu je primio poznati hrvatski jezikoslovac, akademik Stjepan Babić. Za knjigu godine u kategoriji znanosti nagrađen je Božo Mimica za knjigu "Slavonija od antike do 20. stoljeća", a za knjigu godine u kategoriji proze Ivana Šojat-Kuči za roman "Unterstadt". Povelje uspješnosti dodijeljene su Ivani Simić-Bodrožić za knjigu "Hotel Zagorje" i Zoranu Malkoču za knjigu "Groblje manjih careva".

 

19. listopada - Knjiga Tončija Matulića "Tužaljke kamenja hrvatske pustinje" predstavljena je u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu.

 

19. listopada - U Domu grafičara danas je predstavljena knjiga Ivana Rebca "Socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje u Hrvatskoj" u izdanju zagrebačkog TIM pressa.

 

19. listopada - Knjiga Petra Kriste "Kontroverze i perspektive hrvatske politike - Politički spisi 1970. - 2010." predstavljena je u dvorani Tribina grada Zagreba u Zagrebu.

 

20. listopada - Dvosveščana knjiga Dragutina Pavličevića "Hrvatske kućne/obiteljske zadruge" koja obrađuje pitanje zadruga od njihova nastanka do ukidanja 1945. predstavljena je u Zagrebu.

 

20. listopada - Knjiga bivšeg predsjednika Hrvatskog sabora Nedjeljka Mihanovića "Tuđmanova baština" predstavljena je u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.

 

21. listopada - Monografija povjesničara umjetnosti Igora Zidića "Vatroslav Kuliš i njegovo djelo: pismo, figure, motiv, jezik" predstavljena je u prostorijama Školske knjige u Zagrebu.

 

22. listopada - Pod geslom "Čitajmo pod krošnjama", u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, poeziju i prozu kod spomenika Marka Marulića u središtu Vukovara, ispod stoljetnih platana čitalo je dvadesetak Vukovaraca svih dobnih skupina i raznih zanimanja. Gradska knjižnica u Vukovaru ima oko 3000 članova i oko 60.000 posuđivača koji se koriste njezinim uslugama. Godine 2009. ta je knjižnica imala oko 100.000 korisnika, rekla je Kukuljica.

 

23. listopada - Knjiga pripovijedaka Milana Puljiza "Kamen i drača. Runovićka rapsodija" predstavljena je u Zagrebu u organizaciji zagrebačke Udruge Runovićana i Naklade Artresor.

 

25. listopada - Književni festival "Pazi, knjiga!", kojemu je svrha popularizati knjige i književnost među najširom publikom počeo je u Zagrebu.

 

25. listopada - Predsjednik Uprave Ine Zoltan Aldott uručio je jezikoslovcima Leopoldu Auburgeru iz Njemačke i Arturu Rafaeloviču Bagdasarovu iz Rusije ovogodišnju 16. nagradu Ine i Hrvatskoga kulturnog kluba za promicanje hrvatske kulture u svijetu za 2009. godinu.

 

26. listopada - Državni zavoda za statistiku (DZS) objavio je kako su prošle godine objavljene 7262 knjige i brošure, od kojih najviše iz društvenih znanosti te jezika i književnosti. Najviše izdanih knjiga i brošura, 24 posto, pripada skupinama društvenih znanosti, a isto toliko pripada jezicima i književnosti. Oko 12 posto pripada skupini primijenjenih znanosti, medicini i tehnologiji. Većina je knjiga i brošura, gotovo 92 posto, izdana na hrvatskom jeziku, na drugome su mjestu knjige i brošure izdane na engleskom jeziku (2,7 posto), a na trećemu mjestu na njemačkom jeziku (1,6 posto). Godine 2009. objavljeno je 2678 časopisa i 314 novina. Većina časopisa i novina izdana je na hrvatskom jeziku (89,5 posto), a ostali časopisi i novine izdani su na stranim jezicima (314 naslova ili 10,5 posto). Na engleskom jeziku izdano je 194 časopisa i novina, 16 ih je izdano na njemačkom jeziku, 23 na talijanskome.

 

26. listopada - Na tribini "Razotkrivanje" u zagrebačkom kinu Europa gostovala je dobitnica ovogodišnje Nagrade "Ksaver Šandor Đalski" za roman "Unterstand", Ivana Šojat-Kuči gdje predstavila svoj roman.

 

27. listopada - Knjiga Hrvoja Matkovića "Između Mačeka i Pavelića - politički portret Davida Sinčića", prvi hrvatski prijevod "Komunističkoga manifesta" Karla Marxa i Friedricha Engelsa, dopunjeno izdanje knjige "Suvremeni hrvatski grafiti" Stipe Botice i studenata te memoarski zapisi Josipa Pavičića "Ako smo šutjeli, što je ovo? - Dnevnik 1973./1974./1975." predstavljene su u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu.

 

28. listopada - Knjiga "Latinska poezija srednjega vijeka" u prijevodu književnika, antologičara i jezikoslovca Vinka Grubišića, u izdanju nakladničke kuće Alfa predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika.

 

STUDENI 2010.

 

2. studenoga - Knjiga Tomislava Jakića "Nisam zavijao s vukovima - sjećanja otrgnuta zaboravu" predstavljena je u zagrebačkom Novinarskom domu.

 

3. studenoga - Romane kriminalističkog žanra Pavla Pavličića "Stara ljubav" i Gorana Tribusona "Zbirka otrova" predstavili su autori i urednik knjiga Zoran Maljković u knjižnici Doma za starije i nemoćne osobe na zagrebačkom Trnju.

 

4. studenoga - Knjiga "Sjećanja i prilozi za povijest diplomacije Republike Hrvatske - prvo desetljeće - knjiga druga", koju je uredio Đuro Vidmarović predstavljena je u Zagrebu.

 

4. studenoga - Knjigu bivšega hrvatskog diplomata Karina Hromina Sturma "Politička biblija" predstavljena je u Novinarskom domu u Zagrebu.

 

9. studenoga - Tri zbornika Dana Cvite Fiskovića "Kultura ladanja", urednice Nade Grujić, "Renesansa i renesanse", Predraga Markovića i Jasenke Gudelj koja je uredila i zbornik "Umjetnost i naručitelj" predstavljeni su u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO) u Zagrebu.

 

10. studenoga - U hrvatskom veleposlanstvu u Japanu pred brojnom publikom predstavljene dvije knjige hrvatskih autora prevedene na japanski, "Priče iz davnine" Ivane Brlić Mažuranić i "Zagonetni dječak" Ivana Kušana.

 

10. studenoga - Ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić otvorio je na Zagrebačkom velesajmu (ZV) 33. međunarodni sajam knjiga i učila - Interliber. Na ovogodišnjem Interliberu, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture, u 5. i 6. paviljonu knjige će izlagati 250 nakladnika iz osam zemalja - Austrije, BiH, Irana, Njemačke, SAD-a, Srbije, Velike Britanije i Sjeverne Irske te Hrvatske.

 

10. studenoga - Nagradu nakladničke kuće VBZ-a na natječaju za najbolji roman 2010. dobio je beogradski autor Aleksandar Novaković za roman "Vođa".

 

10. studenoga - Knjiga kritika, ogleda i eseja književnice Nevenka Nekić predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika.

 

12. studenoga - Prvo kolo književnih djela Ivana Aralice (Carske kočije, Psi u trgovištu, Put bez sna, Duše robova i Asmodejev šal) u izdanju Školske knjige predstavljeno je na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu.

 

12. studenoga - Knjiga akademika Ivana Supičića "Za univerzalni humanizam – Prema potpunijoj čovječnosti" predstavljena je na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu.

 

12. studenoga - Školska knjiga dobila je Posebno priznanje i kristalnu skulpturu Zagrebačkog velesajma (ZV) za najvišu razinu ukupnog nastupa na ovogodišnjem Interliberu. Predsjedniku Uprave Školske knjige Anti Žužulu nagradu je uručila direktorica ZV-a Mirela Bartolec. Priznanje pak za visoku razinu ukupnog nastupa ZV-a dobili su Algoritam iz Zagreba, Forum iz Zadra, Golden marketing-Tehnička knjiga, Jesenski i Turk, Matica hrvatska, Mozaik knjiga, Naklada Ljevak, Profil International, VBZ i Znanje iz Zagreba.

 

13. studenoga - Novi roman književnika Hrvoja Hitreca o hrvatskom banu Josipu Jelačiću "Što Bog dade i sreća junačka" predstavljen je na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu.

 

14. studenoga - Završen je Tridesettreći međunarodni sajam knjiga i učila - Interliber, na kojemu je tijekom pet sajamskih dana u 5. i 6. paviljonu Zagrebačkog velesajma (ZV) knjige izlagalo 250 domaćih i stranih nakladnika.

 

15. studenoga - Knjiga Davora Runtića "Tako smo branili Vukovar" predstavljena je u sklopu Zagrebačkih šokačkih divana u Novinarskom domu u Zagrebu.

 

17. studenoga - Zbirka pjesama "Razgovor s Bogom" hrvatskog pjesnika Josipa Sanka Rabara predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika.

 

18. studenoga - Hrvatski prijevod knjige "Legende, mitovi, laži. Razotkrivanje zabluda o povijesti Crkve" Michaela Hesemanna predstavljen je u Splitu.

 

19. studenoga - Knjiga "Ukrajinsko-hrvatske književne poredbe" Jevgenija Paščenka predstavljena je u Društvu hrvatskih književnika.

 

19. studenoga - Knjigu Hrvoja Kekeza "Bitke prekretnice hrvatske povijesti" predstavljena je u Zagrebu.

 

24. studenoga - Knjiga - katalog "100 djela Ivana Meštrovića" stalnog postava Atelijera "Meštrović" predstavljena je danas u Muzeju Mimari, a objavljena je u povodu 50. obljetnice (1959.-2009.) tog atelijera u Zagrebu.

 

25. studenoga - Zbirku knjiga gradišćanskih Hrvata Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagrebu otvorila je načelnica Odjela za promidžbu knjiga u Ministarstvu kulture RH Dubravka Đurić Nemec, a na otvaranju u NSK predstavljen je i Katalog Zbirke. Građu je prikupio Stefan Zvonarich te je darovao HDA, a među darovanom knjižnom građom mnoga su djela gradišćanskih Hrvata objavljena u Austriji, Madžarskoj, Slovačkoj ali i neka djela objavljena u Zagrebu. NSK je objavila i Katalog zbirke knjiga gradišćanskih Hrvata, u kojem je prikazana građa iz fonda NSK s oko tisuću bibliografskih jedinica.

 

26. studenoga - Faksimili dviju starih hrvatskih ljekaruša "Knjige od likarije" s oko 500 starih ljekovitih recepata, pisanih hrvatskom ćirilicom, predstavljeni su u palači HAZU kao 10. knjiga Rasprava i građe za povijest znanosti.

 

30. studenoga - Izabrana djela akademika Vlatka Pavletića u šest knjiga ("Otvorena poetika Tina Ujevića", "Ujević u raju svoga pakla", "Klopka za naraštaje - Kontrapunkt egzistencije u poeziji Slavka Mihalića", "Obuzdani gnjev - Znakovi i strukture u književnoumjetničkim djelima Ivana Gorana Kovačića", "Svjedok apokalipse - U srž pisanja Drage Ivaniševića" i "Muški život - Hermeneutičko čitanje Matka Peića") predstavljena su u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

 

PROSINAC 2010.

 

3. prosinca - Ovogodišnji 16. sa(n)jam knjige u Istri svečano je danas otvoren u pulskome Domu hrvatskih branitelja, a otvorila ga je priznata izraelska književnica Zeruya Shalev. Od do 12. prosinca na pulskom festivalu knjiga i autora sudjelovat će više od 250 nakladnika koji će izložiti gotovo 22 tisuće naslova, uglavnom knjige koje su objavljene u posljednje tri godine.

 

6. prosinca - U Hrvatskom narodnom kazalištu Osijek počeli su 21. Krležini dani, predstavljanjem knjige Dragana Mucića "Prvih četrdeset godina".

 

7. prosinca - U povodu 80 godina života i 60 godina rada Dragutina Rosandića u Vijećnici zagrebačkog Filozofskog fakulteta predstavljena je njegova knjiga "Učitelj učitelja".

 

8. prosinca - Knjiga pisama češkoga slavista Dušana Karpatskog "Epistolar" predstavljen je večeras u Zagrebu.

 

9. prosinca - "Europljani u izumiranju", knjiga austrijskog književnika Karla-Markusa Gaussa predstavljena je na tribini "Razotkrivanja".

 

11. prosinca - U sklopu 16. Sajma knjige u Istri dodijeljena je knjižna nagrada "Kiklop" u 13 kategorija. Ovogodišnji "Kiklop" za urednika godine dodijeljen je Krunoslavu Jajetiću dok je za prozno djelo godine uručen Ivani Simić Bodrožić za djelo "Hotel Zagorje". Nagradu "Kiklop" za debitantsku knjigu godine dobila je Maja Hrgović za knjigu "Pobjeđuje onaj kojem je manje stalo", za pjesničku zbirku godine Ivica Prtenjača za zbirku "Okrutnost" dok je za knjigu eseja nagradu dobio Viktor Žmegač za knjigu "SMS eseji: zapisi 2007-2009." "Kiklop" za publicističku knjigu godine osvojio je Ivo Žanić za knjigu "Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci: o sociolingvistici animiranih filmova" , za znanstvenu knjigu godine Igor Duda za knjigu "Pronađeno blagostanje: svakodnevni život i potrošačka kultura u Hrvatskoj 1970-tih i 1980-tih", dok su nagradu za slikovnicu godine osvojili Grigor Vitez i Tomislav Torjanac za slikovnicu "Kako živi Antuntun". Za knjigu godine za djecu i mladež proglašena je knjiga autorice Sanje Pilić "Hoću biti posebnaaa" dok je "Kiklop" za knjigu inozemnog autora godine osvojio Stieg Larsson za knjigu "Djevojka koja se igrala vatrom". Knjižnu nagradu "Kiklop" za prjevod godine dobio je Mirko Tomasović za knjigu "Oslobođeni Jeruzalem" Torquata Tassa dok je za leksikografsko djelo nagradu dobila Nives Opačić za djelo "Reci mi to kratko i jasno". Upravni odbor knjižne nagrade "Kiklop" odlučio je Kiklopa za životno djelo dodijeliti Slavku Goldsteinu.

 

12. prosinca - U Puli je završen 16. Sa(n)jam knjige u Istri. Ovogodišnji sa(n)jam knjige u Istri okupio je više od 250 nakladnika koji su izložiti gotovo 22 tisuće naslova, uglavnom knjige koje su objavljene u posljednje tri godine.

 

14. prosinca - Knjiga "Kazalište u svom okruženju - Kazališni identiteti" Darka Lukića predstavljena je na Akademiji dramske umjetnosti (ADU).

 

16. prosinca - Knjiga dvojice franjevaca Branimira Koseca i Ante Perkovića "Kronika franjevačkog samostana u Vukovaru – Godine progonstva i povratka" predstavljena je na tribini Hrvatsko slovo uživo u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu.

 

17. prosinca - Prva dva sveska Hrvatske književne enciklopedije koje je glavni urednik Velimir Visković predstavljena u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža u Zagrebu. Druga dva sveska bit će objavljena 2011. (Hina/MŠ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox