MIRELA ŠPANJOL MARKOVIĆ: (Ne)etičnost u javnom govoru

Druga po redu međunarodna konferencija o retorici i kulturi komuniciranja "Moć uvjeravanja" otvorena je predavanjem Mirele Španjol Marković, direktorice tvrtke Ciceron, organizatora konferencije, na temu „(Ne)etičnost u javnom govoru“.

 

Bilo je riječi o retorici koja se koristi svakodnevno u raznim segmentima društva: politici, obrazovanju i medijima. Glas i dikcija, samopouzdanje i uvjerenje u ono što govornik govori, ljude itekako može uvjeriti u ispravnost njegovih riječi, iako one ne moraju biti istinite i to se naziva manipulacijom. Takav je bio i primjer Ive Sanadera kojeg su građani prošle godine okarakterizirali govornikom godine.

Španjol Marković rekla je da je neetičnost u javnom govoru veliki problem – kad je u pitanju govor u Saboru, državnim institucijama te naročito jezik kojim se obraćaju mediji i teme koje obrađuju. Problemi medija su voajerizam, ismijavanje, zadiranje u privatnost, izbor riječi, podilaženje javnim figurama, senzacionalizam i možda i najgori od svih - šutnja.

Bilo je tu svega – Zdravka Mamića, bijelih H&M tramvaja, Jadranke Kosor, Big Brothera i ostaloga, čime mediji zapravo truju javnost ili kako bi Španjol Marković rekla: Zagadili smo se javnom riječju.

Institucije poput škole ili Crkve ne smiju širiti osjećaj beznađa, panike ili pak teške riječi, već blagu riječ i riječi nade, a Hrvatske institucije to ne čine.

 

Autori: Maja Jurković i Sonja Jajčević

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox