Starbucks za bojanje hrane koristi sastojak dobiven od gnječenja biljnih uši

Američki lanac Starbucks priznao je da je koristio karmin koji se dobiva gnječenjem biljnih uši pri bojanju nekih prehrambenih proizvoda, piše net.hr

Puno je toga što jedemo ali jako malo je toga o čemu znamo što jedemo. Da u hrani zna biti doista svega pokazalo je i priznanje kineske podružnice lanca Starbucks koja je priznala da je za bojenje pojedinih proizvoda koristila izlučevinu štitastih uši, insekata koji parazitiraju na bilju i proizvode crvenu boju poznatiju pod nazivom karmin.

Beijing Evening News prenosi kako se američki lanac ogradio od sumnji da je karmin korišten i za pripravljanje pića od jagode ili soje kao u Americi, ali priznaju da su ga koristili u nekoliko prehrambenih proizvoda, što znači da nisu poštivali kineske zdravstvene standarde.

Inače, Starbucks su na ovo priznanje najprije pritisnuli aktivisti za prava potrošača u SAD-u, koji su se usprotivili korištenju ovog bojila u pripravljanju napitaka, budući da se dobiva gnječenjem sasušenih tjelešaca biljnih uši. No, treba reći i da takav način bojenja nije nipošto revolucionaran i nov. Otkrili su ga i koristili za bojenje odjeće Indijanci Centralne Amerike, koji su uši brali s kaktusa. Čak su ih i uzgajali. Karmin se u SAD-u počeo pojavljivati početkom 20. stoljeća i u hrani, prvenstveno mesu i bombonima, ali i u pilulama te ruževima.

Za kompanije koje su orijentirane prema profitu nije karakteristično da će samovoljno i u potpunosti ispunjavati svoje obveze prema društvu, izjavio je povodom otkrića karmina u Starbucksovoj hrani Liu Baocheng, direktor Centra za međunarodnu poslovnu etiku na Međunarodnom sveučilištu biznisa i ekonomije. (HT)

 

Izvor: www.net.hr

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox