Telefoniranje plaćamo četiri puta skuplje nego građani EU

Poznato je da telekom operateri bilježe velike prihode i dobit svake godine. Ali kakve su njihove cijene kad se pogleda izvan granica Hrvatske i da li skupo plaćamo svaku minutu razgovora, piše Jutarnji list

Kada se govori o cijenama uvijek je prva pomisao cijena razgovora u inozemstvu ili roaming. Telefoniranje u inozemstvu je gotovo četiri puta skuplje, a u odnosu na zemlje članice Europske unije, u svjetskom smo vrhu po visini cijene priključaka za telefonsku liniju. Mjesečna naknada za korištenje fiksnog telefona je među 50 globalno najskupljih, a po cijeni mobilnih razgovora Hrvatska je 31. po skupoći u svijetu. Ali to još uvijek ne znači da su ulaganja operatera u skladu s ovim brojkama. Operateri ulažu 50 posto manje novaca nego što to čine oni u novim članicama Europske Unije. Tako primjerice Finci po stanovniku imaju dvostruko viši BDP od Hrvata, a telefone i mobitele plaćaju tri puta manje, a mreže su im za trećinu slabije izgrađene od onih u Hrvatskoj.

Među 20 najskupljih na svijetu 

Prema istraživanju Svjetskog ekonomskog foruma o informacijskoj tehnologiji za 2011. godinu, koje je objavilo Nacionalno vijeće za konkurentnost, pokazalo je da je Hrvatska prema izgrađenosti fiksne i mobilne mreže među 25 najrazvijenijih država na svijetu. Unatoč tome priključak na telefon za građane jedan je od 20 najskupljih na svijetu, a iznosi 500 kuna. Ali najskuplje za građane je telefoniranje u roamingu jer kod nas je prosječna cijena odlaznog poziva 8 kuna, a u zemljama EU 2,6 kuna po minuti.

Nema krize za operatere 

Unatoč kriznim vremenima hrvatski operateri prošle godine imali su dobit od 15 milijardi kuna. Tri najveća pružatelja telekomunikacijskih usluga - Hrvatski Telekom, Vipnet i Tele 2 lani su imali dobit od gotovo dvije milijarde kuna. Na osnovu ovih brojki Vlada je najavila uvođenje 6 postotnog poreza na mobilne usluge kako bi državni proračun napokon počela puniti od onih koji najviše zarađuju. Nakon najave iz Hrvatskog telekoma da planiraju otpuštanje 684 zaposlenika u priopćenju su naveli i da se ukupna vrijednost hrvatskog telekom tržišta u posljednje tri godine smanjila. Ali posljednji podaci HAKOM-a govore drukčije jer u Hrvatskoj mobilni telefon ima 5,422.339 što je porast od 182.000 novih korisnika. (HT)

 

Izvor: Jutarnji list, 12. siječnja 2012.

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox