Proizvodnja energije iz biomase dugoročno će biti važna u energetskoj bilanci Hrvatske pri čemu velike šumske površine te u pojedinim regijama razvijena poljoprivreda i drvna industrija nude velike mogućnosti, ocijenjeno je na simpoziju "Korištenje biomase i proizvodnja bioplina".
Simpozij je održan u sklopu projekta poticanja suradnje na području obnovljivih izvora energije kojeg provodi Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora u suradnji s tvrtkom Eclareoan, Udruženjem njemačkih trgovinskih i industrijskih komora i uz potporu njemačkog Saveznog ministarstva gospodarstva i tehnologije.
Gotovo polovina hrvatskog ozemlja prekrivena je šumama, ali još smo daleko od značajnije upotrebe biomase u proizvodnji energije, ocijenio je Julije Domac iz Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske.
Biomasa se po njegovim riječima u Hrvatskoj još uvijek dominantno upotrebljava kao ogrjev, u obliku ogrjevnog drva i to na način na koji su to radili djedovi i bake današnjih stanovnika - u malim, energetski neučinkovitim pećima koje su k tome i ekološki upitne.
No neki primjeri svjedoče o naprednijoj upotrebi, a jedan od njih je proizvodnja drvenih peleta. Riječ je o domaćem energentu velike dodane vrijednosti, koji se uglavnom izvozi jer u Hrvatskoj potrošača gotovo i nema, istaknuto je na skupu.
Uz pelete spomenuto je nekoliko općina koje su uvele područno grijanje na biomasu, kao što su Pokupsko i Ozalj. (Hina/jk)