U Bledu se pričalo o izazovima managementa u Jugoistočnoj Europi

20/09/2010

Na IEDC-Poslovnoj školi Bled zaključen je dvodnevni Menadžment Forum Jugoistočne Europe Bled-Kopaonik pod nazivom ''Budućnost gospodarstva i izazovi menadžmenta''. Na događaju, kojeg je organizirao IEDC u suradnji sa Savezom ekonomista Srbije, okupilo se 300 predstavnika gospodarstva i vladinih organizacija iz 17 država. 

Učesnici su na Forumu tražili odgovore na pitanja o budućnosti gospodarstva i izazovima managementa s namjerom da dosegnu veći rast i blagostanje u Jugoistočnoj Europi, a i šire.
Kao što je naglasila prof. dr. Danica Purg, direktorica IEDC-Poslovne škole Bled, na dvodnevnom forumu prisutni su vodeći gospodarstvenici i političari Jugoistočne Europe raspravljali o tome, kako izaći iz krize i doprinijeti zdravijem i održivijem razvoju. Prema riječima dr. Purg, cilj Foruma je prvenstveno razmjena mišljenja i iskustava, zajedničko traženje rješenja i druženje.
Globalizacija je tek krenula i tek je počela dobivati na zamahu. Razvoj se seli u Aziju koja brzo postaje jedno od ključnih tržišta za stvaranje vrijednosti za europska poduzeća, dok Europa za Azijce postaje akvizicijsko tržište' - kazao je prof. dr. Hermann Simon, guru managementa, inače direktor međunarodnog konzultantskog poduzeća Simon-Kucher & Partners. Prema mišljenju dr. Simona, globalizacija tek započinje i imati će odlučujući utjecaj na događaje u nadolazećem desetljeću, a njezine pobjednice će biti poduzeća i organizacije koji su otvoreni za nove ideje i suradnje.
Okupljene je prvi dan Foruma Bled-Kopaonik između ostalog pozdravio i pokrovitelj susreta mag. Mitja Gaspari, ministar za razvoj i europska pitanja Republike Slovenije. Naglasio je da Slovenija, kao bivša članica Jugoslavije, želi punu integraciju država Jugoistočne Europe u Europsku uniju. To se područje, kao i ostatak svijeta, suočava s gospodarskom krizom koja ponegdje već pokazuje znakove opravka, a povećava se opasnost rasta inflacije, kamatnih stopa i cijena. Gaspari je uvjeren da su novi izvori gospodarskog rasta inovacije, zelen odnosno trajan rast i trgovina, pri čemu imaju učinkovito korištenje izvora i sirovina, kojih je sve manje, ključni značaj. Ostali izazovi s kojima se države moraju suočiti su klimatske promjene, demografski pokazatelji i financijska stabilnost, pri čemu je jedna od većih poteškoća na kratki rok premala aktivnost banaka.

Predsjednik Saveza ekonomista Srbije prof. dr. Dragan Đuričin je ocijenio da je u Srbiji temeljni dugoročni problem u neusklađenosti financijskog i realnog sektora, zbog čega je gospodarstvo nekonkurentno. Isto je i sa visokim stupnjem nezaposlenosti. Dr. Đuričin vidi glavni problem u monetarnom modelu. Uvjeren je da mora krizna ekonomska politika prijeći iz makroekonomske stabilnosti u dinamičko upravljanje promjenama.

Za raspravu o korporativnom upravljanju poduzeća je bio rezerviran drugi dan Foruma gdje su sudjelujući govornici ispostavili značaj korporativnog upravljanja kojeg je u brojna poduzeća u državama Jugoistočne Europe potrebno uvesti. Član međunarodnog savjetodavnog tijela McKinsey i profesor na IEDC-Poslovnoj školi Bled, prof. dr. Peter Kraljič je naglasio da korporativno upravljanje postaje sve važnije i na nedavnom primjeru Preventa predstavio što se može dogoditi u slučaju neprimjerenog korporativnog upravljanja. Kod svega toga su prema njegovim riječima u pomoć izobražavanja vodećih, uključujući ovog Menadžment Foruma Jugoistočne Europe Bled-Kopaonik. Prema mišljenju predsjednika uprave grupe Mercator mag. Žige Debeljaka, središnji problem učinkovitog korporativnog upravljanja u Sloveniji i državama Jugoistočne Europe je ne-poštivanje pravila i drugih regulacijskih okvira koji su dostupni u nezanemarivom broju.

Učesnici Menadžment Foruma Jugoistočne Europe Bled-Kopaonik su drugi dan raspravljali i o gospodarstvenom razvoju i ispostavili značaj investicija u istraživanja i razvoj gdje je potrebna i državna intervencija. Financiranje infrastrukturnih projekata bi omogućilo i osnivanje jamstvenog fonda za države zapadnog Balkana. Namjesnik predsjednika vlade Srbije za integraciju EU te ministar za znanost i tehnološki razvoj Božidar Đelić  je rekao da Srbija pokušava postati učinkovitija i troškovno konkurentna; uvjeren je da Srbija i ostale države Jugoistočne Europe mogu doseći učinkovitost, ali moraju u tu svrhu razviti prometnu infrastrukturu, pravni okvir i tehnologiju. Slovenija je uspostavila centre odličnosti, u okviru kojih se odvija suradnja između inovativnih poduzeća i centara za istraživanja -  time se prema mišljenju Gregora Golobiča, ministra za visoko školstvo, znanost i tehnologiju, odvija "pametna" specijalizacija u pojedinačnim područjima na kojima može Slovenija sa svojim poduzećima biti uspješna. Takva specijalizacija s odredbom ambicija je prema ministrovom mišljenju nužna.

'U trenutnom kriznom položaju je potrebno financijsko i organizacijsko prestrukturiranje poduzeća, sniženje troškova, osiguranje kapitala' - izjavio je predsjednik uprave Nove Ljubljanske Banke Božo Jašovič i ocijenio da moraju prilikom financijskog prestrukturiranja likvidnosti poduzeća sudjelovati banke, a vlada se mora pobrinuti za sigurnosne sheme i infrastrukturne projekte. Jašovič je podsjetio da su prije krize u Sloveniji na gospodarski rast u najvećoj mjeri utjecale domaće investicije dok je stopa štednje bila prilično niža. Zato u želji za smanjenjem tog raskoraka banke ovise o stranoj štednji, a za vrijeme krize moraju i banke otplatiti prilične dugove stranim investitorima. Da bi se to ostvarilo potrebno je uspostaviti izdržljiviju strukturu financiranja, ocijenio je Jašovič.

Osim spomenutih, na Forumu su predavali mnogi drugi priznati poslovni ljudi i vladini predstavnici. Među njima su Kemal Kozarić, guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Erhard Busek, predsjednik Instituta za dunavsku regiju in srednju Europu iz Austrije, Emil Tedeschi, predsjednik uprave Atlantic grupe iz Hrvatske, Riccardo Illy, predsjednik Grupe Illy iz Italije, Halil Kulluk, predsjednik Grupe Intekno iz Turske, i mnogi drugi. (M.J.)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox