Upotrijebite „riblju kost” i dođite do uzroka problema

18/04/2012

Još jedan koristan alat za poboljšavanje kvalitete susrećemo pod ponešto zbunjujućim nazivom – riblja kost. Ribe su kažu zdrava hrana pa za riblje kosti znamo da ih je dobro imati lijepo oglodane u tanjuru, a da su nezgodne kad zapnu u grlu. No, kad tražimo uzroke problema, najbolje je riblju kost ipak imati na papiru.

Riblja kost je alat koji nam pomaže prepoznati, razvrstati i prikazati moguće uzroke nekog problema. Grafički prikazuje odnos između neke posljedice i faktora koji na nju utječu, koji do nje dovode. Upravo zbog tog grafičkog prikaza se i zove se riblja kost, a srest ćete je još pod nazivima Ishikawa (navodno ju je osmislio Kaoru Ishikawa, japanski stručnjak za kvalitetu) ili sasvim službeno – Dijagram uzorka i posljedice.

Kada koristiti Riblju kost?

 Uvijek kad se pitate zašto je nešto tako kako je ili kako da postane onakvo kakvo bismo željeli da bude. Kad treba istražiti moguće uzroke nekog problema. Na primjer:

  • Zašto je potrošnja goriva nekog vozila tako velika?
  • Zašto se neki kompjutor često kvari ili sporo radi?
  • Zašto se pojavila hrđavost na određenoj površini?
  • Što utječe na tokove informacija u našoj organizaciji?
  • Zašto zaposleni ne odlažu otpadni materijal na propisani način?
  • Što utječe na uspješnost sastanka/razvojnog projekta/prezentacije proizvoda?
  • Zašto isporuka/izvještaj/dostava kasni?
  • Kako skratiti vrijeme prikupljanja komponenti po policama skladišta?
  • Kako povećati odziv na ankete kupaca?

Uočite da se ne mora uvijek raditi o problemima, o negativnim stvarima. Pitanje možete formulirati i u pozitivnom smislu – kako osigurati da nešto bude onako kako želimo?

Zašto koristiti baš Riblju kost?

 Zato što sama struktura dijagrama uzroka i posljedica pomaže misliti na sustavan način. Zato što potiče članove tima na sudjelovanje i korištenje svojih znanja. Zato što je ovaj alat jednostavan za izradu i tumačenje, nisu potrebna nikakva posebna pomagala niti dodatni alati.

Korištenjem riblje kosti u analizama problema povećava se znanje o procesima koji se u tvrtki odvijaju. Svi koji sudjeluju u tome naučit će nešto dodatno o faktorima koji utječu na rezultat i kako se ti faktori međusobno odnose. I naposljetku, dijagram riblje kosti ukazuje na područja gdje treba dalje istraživati.

Korištenje ovog alata najjednostavnije je objasniti na primjeru. Odaberimo nešto s gornjeg popisa, recimo „Zašto nam se kompjutor često kvari ili sporo radi?“.

Sad uzmite komad papira i olovku i po sredini potegnite dugačku strelicu usmjerenu udesno. Pogledajte sliku 1. To je kičma naše buduće riblje kosti. Kod vrha strelice upišite problem – „Zašto kompjutor slabo radi?“.

 

 

Cijeli članak pročitajte u novom broju časopisa Poslovni savjetnik, broj 84, travanj 2012.
Autor: Olga Štajdohar Pađen

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox