Važnost kontinuiteta u marketingu

03/05/2012

Na konferenciji TEDxMaksimir imali ste priliku odslušati zanimljivo predavanje fizičara Briana Coxa. Govori o tome kako su, u izazovnoj ekonomskoj situaciji u kojoj se trenutno nalazimo, znanost odnosno istraživački znanstveni projekti prvi koji pate kada se radi o ulaganjima. A što jedan fizičar radi u uvodu teksta o marketingu?

Prvi razlog ovome je što sam nakon udaje za fizičara počela zamjećivati kako se prirodni zakoni lako mogu upotrijebiti za definiranje zakonitosti u marketingu. Drugi je taj što baš u ovom konkretnom predavanju pokušava dati suvisle odgovore na ova teška pitanja: „Zašto ulagati u znanost kada već toliko toga znamo (možemo/radimo)?“, „Zašto ulagati u znanost kada je učinak nemjerljiv?“ i „Kako se mjeri isplativost ulaganja?“. Sada zamijenite riječ znanost s riječi marketing i dobit ćete tri najčešća pitanja koje nam postavljaju naši klijenti.

Česte zablude

 Kao ljudi, skloni smo brzinskim rješenjima problema koji su nastajali tokom dužeg perioda. I iako od početka svjesni kuda će nas odvesti, ne obraćamo na njih pažnju dok već nije kasno. Tako obično krajem svibnja primijetimo da su dvije kile viška od Božića nenadano prerasle u 20. U tom trenutku posežemo za „Čang Šlangom“ i nadamo se najboljem – do kolovoza. No, marketing nije lijek koji će vam preko noći donijeti rješenje problema. Ne postoji uspješna formula koja u kratkom vremenu donosi željene rezultate i preko noći dovodi nove kupce tj. pobornike vašeg brenda. Stoga, ako čekate da vam padne prodaja da biste krenuli s marketingom, najvjerojatnije ste zakasnili. Iz tog razloga propadaju brojne tvrtke koje su se u datom momentu činile uspješnima. Moglo bi se reći da se neuspješne tvrtke oslanjaju na magične napitke, dok uspješne tvrtke cijelu godinu paze na prehranu.

Nadalje, na marketing se običava gledati kao na nužno zlo. Vodili smo dosta razgovora s klijentima koji misle da nakon završetka brendinga ili podizanja nove internetske stranice, posao završava. A u biti, time posao tek počinje. Marketing nije nužda već potreba. On je gorivo koje pokreće tvrtku, omogućuje joj mjesto na kojem želite da bude, ali i osigurava da to mjesto zadrži.

Zašto konstantno ulagati u marketing?

 Uspješne tvrtke svjesne su važnosti marketinga pa bez obzira na razinu prodaje konstantno ulažu u njega. Tako su neki od vodećih svjetskih oglašivača u 2011. godini bili: P&G, L'Oreal, Toyota, Coca-Cola Company, Johnson&Johnson, Bayer, Apple i Ikea. Iako svi redom spadaju u svjetski poznate brendove, opet troše milijune na marketing.

S druge strane stoje male tvrtke i startup-ovi koji prate primjer velikih i konstantno ulažu u bar jedan vid marketinga. Kako još uvijek nemaju razvijeni krug stalnih klijenata, njima marketing predstavlja način preživljavanja. Iako bi se to moglo klasificirati kao rađenje prave stvari iz krivih razloga, manjim firmama možemo progledati kroz prste i pripisati to početnom nesnalaženju i/ili nedostatku financijskih sredstava.

Ostaju nam srednje velike tvrtke koje kao da su zaboravile što je to marketing. Ubirući plodove rasta poslovanja, kao česti odgovor na upit o marketingu odgovaraju: „Posao nam dobro ide i to nama ne treba“. Oslanjaju se na trenutni zamah poslovanja pa imaju velikih problema kada im prodaja padne.

 

 

Cijeli članak pročitaje u novom broju časopisa Poslovni savjetnik,  broj 84, travanj 2012.
Autor: Zvonka Bušić

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox