Za Bandića zagrebački pororačun realan, za zastupnike neodrživ

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić danas je gradski proračun za 2011. nazvao realnim ustvrdivši kako je uspio sačuvati notu socijalno osjetljivog i razvojnog, no gradski zastupnici, vladajući i oporbeni, nisu prihvatili takve ocjene smatrajući proračun neodrživim, a posebno su se usprotivili uvođenju imovinskog cenzusa, kojeg su ranije odbila i sva skupštinska radna tijela.

 

Politički je potez dati primjerice naknadu za novorođenčad, a politika je provoditi je kontinuirano, bez obzira u kakvim se prilikama našao proračun - kazao je SDP-ov zastupnik Davor Bernardić u raspravi na sjednici Gradske skupštine o prijedlogu gradskog proračuna za 2011. u prvom čitanju.

Naveo je kako bez analize i kriterija neće dopustiti uvođenje imovinskog cenzusa kojeg zapravo smatra dohodovnim jer, kaže, u istu razinu stavlja nezaposlenog s milijunskim nekretninama i zaposlenog bez ičega, a to nije pošteno.

Pozivanje na (lokalne) izbore, ako se ne prihvati cenzus oštra je retorika - ocijenio je Bernardić.

Proračun smanjen 15 posto

Na njegove tvrdnje da je zahvaljući pritisku iz Skupštine, ovogodišnji gradski proračun smanjen 15 posto što je trebalo učiniti i na državnoj razini, HDZ-ov zastupnik Jasen Mesić je odvratio kako su zastupnici "izdušili" od pritiska prema gradonačelniku.

Kad godinama trošite i prebacujete iz šupljeg u prazno logično je da nas dočeka kriza, a za to je odgovoran SDP - ustvrdio je.

Umjesto uvođenja imovinskog cenzusa predložio je da se za vrtiće izdvoji 20 milijuna iz stavke ureda gradonačelnika za promidžbu i 15 milijuna kuna za tekuće donacije iz ureda za financije.

HSS-ov zastupnik Darko Vuletić naveo je kako neće podržati prijedlog proračuna jer treba "bezbroj korekcija", a za ravnomjerniju podjelu tereta krize na gospodarstvo i na socijalna prava založio se i nezavisni zastupnik Velimir Srića. Ocijenio je i da uvođenje cenzusa ide na uštrb pronatelitetne politike.

Građani nisu glupi da ne bi podijelili teret krize, ali osjećaju kako prijedlog nije pravedan i to ih boli - dodao je.

''Udarac na ostateke srednjeg sloja''

Dragan Kovačević (HNS) također tvrdi da je uvođenje cenzusa "udarac na ostatke srednjeg sloja", ali i napominje kako u proračunu nedostaje četiri milijarde kuna da bi se održao sadašnji standard.

U doba recesije nismo imali drugog izbora nego zadržati dosadašnji broj socijalnih prava, ali smo, da bi ravnomjerno rasporedili teret krize, uveli imovinski cenzus - pravdao se Bandić.

Naveo je da je taj prijedlog jučer podržalo i zagrebačko Gospodarsko-socijalno vijeće.

Možemo razgovarati o visini subvencije, ali temeljna koncepcija - tko ima više, neka plati više - ne smije se rušiti. To je kičma proračuna - naglasio je.

Iz gradske uprave navode i kako će se uštede nastale na taj način iskoristiti u predškolske programe.

Pročelnik Gradskog ureda za financije Slavko Kojić je naveo da će se iz gradskog proračuna za 2011., koji je 110 milijuna kuna ili 1,65 posto veći od ovogodišnjeg, rebalansiranog proračuna, najviše izdvojiti za materijalne troškove i tekuće održavanje (2,1 milijarde ili 32 posto), za plaće zaposlenih (1,5 milijardu ili 22 posto), dok je za subvencije, posebno ZET-u i HŽ-u, namijenjeno 751 milijun kuna, a za naknade kućanstvima (umirovljenicima, novorođenoj djeci i sl. 230 milijuna kuna. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox