HGK poznaje život na visokoj nozi

Dok se većina zaposlenika u Hrvatskoj danas u pauzi za gablec hrani pecivom, nekom salatom ili pizzom, a na posao dolazi tramvajem, busom ili autom koji sami voze, u Hrvatskoj gospodarskoj komori živi se na visokoj nozi, piše Globus.

 

Ovaj tjednik pozabavio se rastrošnosti HGK-a u ovim teškim vremenima. Komora, navodno, radi i zapošljava po istom principu već 16 godina, koliko dugo je Nadan Vidošević na njenom čelu. Prije svega HGK se još uvijek nije odrekao obavezne članarine, prakse koju su europske zemlje već odavno ukinule. Nadalje, zakon o gospodarskoj komori propisuje da se ona može financirati ili putem članarina ili putem doprinosa, no, tvrdi Globus, njeni članovi daju i jedno i drugo. Samo članarinama godišnje se nabere 232,6 milijuna kuna.

Prevelik broj zaposlenika još je jedna stvar koja je problematična u radu Komore. Dok se svo ovo vrijeme državnim i javnim službama spočitava prevelik broj zaposlenih i preveliki troškovi po tom pitanju, Vidošević ima čak 14 savjetnika (što je više nego što ih ima predsjednik Ivo Josipović). Osim savjetnika tu je i šest potpredsjednika, pročelnica Ureda predsjednika Komore, šef kabineta i šefica protokola, tri tajnice, dva vozača za Vidoševića i još šest za ostatak Komore. Nadalje, Komora ima i sedam predstavništava u Europi i svijetu, službu za opće poslove s 50 radnika, devet konobara, tri kuhara, četiri recepcionera, 11 čistaćica i portira, kopirača, pomoćnog kopirača i telefonista.

Štednja se provodi, a ovo je neophodno

Iz HGK objašnjavaju da je to neophodno, da ih ima puno i da jednostavno moraju jesti (u tih 5 različitih restorana i kantina), imati nekoga tko će im kopirati papire, nadgledati parkirna mjesta, pozdravljati posjetitelje… U redu, zanima nas zašto si zaposlenici ne mogu sami kopirati i uvezivati papire kao u svim drugim firmama, zašto ne mogu naručiti hranu ili donijeti od kuće već mogu birati u koji će restoran ići jesti te zašto četiri recepcionera i portir moraju brinuti o ulazu? Tu su i brojne delegacije, putovanja, izdavačka djelatnost i niz drugih stvari na koje Komora troši novac, a da nikome nije sasvim jasno zašto i kako.

Iako je prošle godine najavljena reforma HGK, kako u Hrvatskoj sve ide sporo, vjerojatno će i to ići, a trebalo bi se, piše Globus, ugledati na primjer Slovenije koja je to obavila prije 5 godine i dobila jako puno od toga. Iz Komore poručuju da su uveli i svakodnevno provode mjere štednje… ali ne bi im bilo naodmet da uštede još malo. (MJ)

 

Izvor: Globus, 6. travanj 2011.
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

 

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox