Mirovinski sustav nam se kroz 10 godina urušava

Trenutno je u Hrvatskoj omjer radnika naspram umirovljenika 1:1,22, no naredne godine donose još lošiju sliku, piše Jutarnji list. Demograf Jakov Gelo predviđa drastičan porast umirovljenika kroz deset godina, a za sve je kriva „baby boom“ generacija.

 

Riječ je o generaciji koja je rođena između 1945. i 1955. godine, a koja bi kroz nekoliko godina trebala otići u mirovinu. U to vrijeme svake se godine rađalo između 85 i 95 tisuća djece, što danas zvuči gotovo ludo jer se taj broj prepolovio, i više od toga.

S obzirom da se nalazimo u kriznim vremenima, umirovljenjem „boomovaca“ ne stvaraju se nova radna mjesta za mlad i obrazovan kadar, već se dobar dio tih radnih mjesta gasi, čime se smanjuje broj ljudi koji će te iste nove umirovljenike moći uzdržavati.

Pa kako popraviti situaciju i spriječiti urušavanje sustava? Bivša državna tajnica za rad, Vera Babić, tvrdi – useljavanjem. Naime, i kada bi u Hrvatskoj svi trenutno nezaposleni dobili posao, omjer bi i dalje ostao 1,5:1 što je nepovoljno. Tako bi nam, tvrdi ona, trebalo 15 do 20 tisuća migranata godišnje, no hrvatsko tržište još dugo neće biti spremno za to, piše Jutarnji list. Možemo mi uvesti radnike, ali tko će ih zaposliti?

Babić priča o još jednom problemu. Naime, koncept rada se znatno promijenio u novo vrijeme, klasičnih radnika je sve manje, a sve je više samozaposlenih pa nema kontinuiteta u plaćanju doprinosa i zaposlenosti kao prije. Stoga savjetuje zahvaćanje u prihode po raznim osnovama, a ne samo doprinosima za plaće, i naravno – opaku štednju za stare dane. Ali i uz štednju, pojam europskih ili američkih umirovljenika, koji tek u mirovini mogu zaista iskusiti život, putovati i imati dovoljno novca da odsjedaju po hotelima poput zagrebačke Esplanade, Hrvatima će vjerojatno ostati nepoznanica. (MJ)

 

Izvor: Jutarnji list, 31. svibanj 2011.

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox