U ovom nastavku kolumne ćemo navesti dva slučaja pregovaranja u bankarstvu, i to u sektoru građanstva. Primjere navode sami bankari koji su učestvovali u pregovorima…
Primjer 1.:
Klijent je za svoje oročenje tražio kamatu 4,10% koliko mu je nudila druga banka, u vrijeme kada je naša redovna kamata bila 3,40%. Nije želio uopće razgovarati o kamati ispod 4,10%, te je tražio isplatu sredstava kako bi mogao otići u drugu banku (iznos je bio malo ispod EUR 100.000,00). Odbijao je bilo kakav razgovor koja mu banka nudi takve uvjete , pa sam krenuo organizirati isplatu pokušavajući ga uvući u priču da barem saznam kamo će prenijeti sredstva.
Kada je vidio da sam odustao od uvjeravanja, te da mu organiziram isplatu, opustio se i uspio sam ga uvući u priču. Ponudio sam mu isplatu na šalteru naše poslovnice ili ako ide u neku banku koja ima poslovnicu u drugom gradu da mu isplatu napravimo na šalteru naše banke u tom gradu. Tako sam saznao u koju banku želi prebaciti sredstva, koliko dugo ne planira koristiti sredstva, i razne druge osobne informacije.
Na kraju razgovora sam mu ponudio da još jednom razmisli želi li stvarno želi otići u drugu banku, gdje nikoga ne poznaje, i ponudio sam mu da napravi oročenje na duži rok, 36 mjeseci uz kamatu 3,80%, što mu se nije svidjelo, ali je snizio traženu kamatu na 4%. Ponovio sam mu cijelu priču o tome kako kamate padaju, koliko je bitna sigurnost i rejting banke i na kraju koliko je bitno da poznaje i vjeruje ljudima s kojima radi, i ponudio sam mu kamatu 3,90% (što je 0,10 p.p. više u odnosu na tada važeću redovnu kamatu) na 36 mjeseci uz objašnjenje da za odobrenje takve kamate moram uvjeriti direktore da to odobre, ali da ću ja sve to za njega rado napraviti. Na to je rekao da ako mu dogovorim kamatu 3,95% će ostati kod nas. Tako smo i napravili (0,15 p.p. viša kamata u odnosu na redovnu). PS/SŠ
Autor teksta: Mladen Jančić
Izvor: Poslovni savjetnik br. 145
Ostatak teksta pročitajte klikom na PDF ikonu
Prilog | Veličina |
---|---|
ps_145-146_-043.pdf | 1.99 MB |