Njemačka bi trebala osigurati novac, a ne vodstvo

Desetljećima je uloga Njemačke u Europi bila da osigura gotovinu, a ne vodstvo, jer je uz svježe uspomene na rat kontinent bio oprezan prema njemačkoj dominaciji, kao što su to bili i sami Nijemci, piše utjecajni američki dnevnik The Washington Post.

No, ekonomska kriza zatresla je poslijeratni model Europe, a Njemačka sve više vodi glavnu riječ. Kako se zemlje bore da plate svoje dugove, samo kancelarka Angela Merkel ima dovoljno novca da ih izvuće iz nevolja. Ali je cijena Merkel zahtjevna - više kontrole nad time kako oni vode svoja gospodarstva, zbog čege je zazvonilo na uzbunu u metropolama diljem kontinenta, piše Post. U Ateni, prosvjednici odjeveni kao nacisti rutinski vrebaju po ulicama, kao aluzija na stari model prodorne Njemačke. U Poljskoj su optužbe da Njemačka ima imperijalne ambicije, postale dio kampanje na posljednjim predsjedničkim izborima.

Jedino Njemačka ima dovoljno novca

S 3300 milijardi dolara GDP-a u 2010., njemačko gospodarstvo je sada znatno veće od onih svojih najbližih suparnika, Velike Britanije i Francuske. Njemačke banke daleko su manje izložene grčkom dugu od onih u Francuskoj, i izolirane su od posljedica mogućeg grčkog bankrota. Njemačka je do sada izdvojila 290 milijardi dolara za europski fond za spas Grčke, Portugala, Irske i drugih zemalja, znatno više nego bilo koja druga zemlja u Europi.

To je neugodan položaj vodstva. Kada Njemačka djeluje, postoji strah da će Njemačka dominirati. Ako Njemačka ne djeluje, tu je strah da će se Njemačka povući iz Europe, rekao je Joschka Fischer, bivši ministar vanjskih poslova koji je pozvao Merkel da učini više kako bi podržala euro.

Njemačka "je stalno u reaktivnoj ulozi. Sada je međutim, u poziciji da u velikoj mjeri može diktirati ono što želi vidjeti u drugim zemljama, a one to moraju prihvatiti", rekao je Fredrik Erixon, voditelj Europskog centra za međunarodnu političku ekonomiju, 'think tanka' iz Bruxellesa. (Hina/jk) 

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox